СП: Узалуд ђавоље одбране Хауарда, Белгија је у четвртфиналу!

Н. Р.
Fudbaleri Belgije
Фудбалери Белгије / Извор: Танјуг

Победник дуела у Салвадору играће у четвртфиналу против Аргентине.

Белгија је последњи учесник четвртфинала Светског првенства. Потпуно заслужено, јер су „црвени ђаволи“ током два часа борбе у Салвадору, осим у другом продужетку,  играли „викторије“ пред голом свемоћног чувара мреже САД Тима Хаурда. Голман „јенкија“ обезбедио је својој репрезентацији да остане у игри после регуларног дела, али су Европљани већ у првом „екстра тајму“ учинили оно што су морали током 90 минута последње утакмице осмине финала, 2:1 (0:0, 0:0).

Фантастична утакмица одиграна је у Салвадору. Белгијанци су демонстрирали нападачки фудбал, али нису имали шифру за Хауардов сеф. Велике прилике промашивали су Ориђи, Мираљас, Компани, Азар, Вертонген, Де Брујне, Фелаини, Вицел! Практично, комплетан тим „црвених ђавола“ није успевао да крунише одличну партију. Хаурд је обезбедио продужетке, а да је Вондоловски био концентрисанији у надокнади времена, Американци би отишли на мала врата у четвртфинале.

Romelu Lukaku proslavlja gol protiv SAD
Ромелу Лукаку прославља гол против САД / Извор: Танјуг

Правда је, међутим, задовољена. Чм је почео продужетак, као да је престала клетва за нападаче Белгије. У игру је ушао Ромел Лукаку, повео акцију, а Де Брујне коначно сместио лопту у мрежу у 93. минуту. Џокер Лукаку је дуплирао вођство, а онда је Грин на старту другог наставка, у првом контакту са лоптом, продужио драму, 2:1.

Покушали су изабраници Јиргена Клинсмана да обезбеде пенале, али је Демпси пропустио зицер и омогућио Белгијанцима велико славље.

Дешавања са утакмице у Салвадору могли сте да пратите уживо у текстуалном преносу на сајту sd.rs.

Белгија – САД 2:1
Стадион: Итаипава Арена Фонте Нова у Салвадору.

Гледалаца: 51.227.

Судија:
Ђамел Хаимуди.

Стрелци: Де Брујне у 93, Лукаку у 105. за Белгију - Грин у 107. за САД.
БЕЛГИЈА: Куртоа, Компани, Ван Бујтен, Вертонген, Алдервирлд, Фелаини,Вицел, Азар, (од 111. Чадли) Де Брујне, Мертенс (од 60. Мираљас), Ориђи (од 91. Лукаку).
САД: Хауард, Бизли, Џонсон (од 32. Једлин), Камерон, Беслер, Гонзалес, Џонс, Бредли, Зуси (од 72. Вондоловски), Бедоја (од 105. Грин), Демпси.

120. минут - Белгија је успела да одржи предност. КРАЈ.

114. минут- Тотални фудбал у Салвадору! Американци су извели пефектну акцију после слободног ударца, али Демпси није успео да голом заврши мајсторску комбинацију. Капитену САД мало је побегла лопта, а Куртоа га је спречио да изједначи падом у ноге. Још није готово...

109. минут - Шанса за 2:2, али је лукав покушај Џонса завршио поред гола.

107. минут - ГОООЛ, Грин, 2:1! Само што је ушао у игру Џулијан Грин је смањио вођство Белгије. Одлично је резервиста реаговао на дубинску лопту и вешто матирао Куртоу.

105. минут - ГОООЛ, Ромел Лукаку, 2:0! Школски контранапад, Азар-Де Брујне-Лукаку и снажни нападач дуплира предност "црвених ђавола". Крај првог продужетка.

100. минут - Лукаку као да жели да покаже да је морао да буде у стартних 11 и да би "црвени ђаволи" славили у регуларном делу да му је селектор Марк Вилмотс указао поверење.

Napadač Belgije Kevin de Brujne
Нападач Белгије Кевин де Брујне / Извор: Танјуг

93. минут - ГОООООЛ, Кевин де Брујне, 1:0 за Белгију! Коначно је савладан Тим Хауард. Де Брујне се најбоље снашао у казненом простору, обишао двојицу дефанзиваца САД и искоса са десне стране послао дијагоналу по земљи. Ово свемоћни чувар мреже није могао да заустави. У акцији код гола учествовао је Ромелу Лукаку који је додатних 30 минута заменио трагичара Ориђија.

90 3 минут - Каква шанса за САД! Могли су изабраници Јиргена Клинсмана да казне све промашаје Белгијанаца, али је Вондоловски почетнички реаговао са пет метара. Џонс је глабвом спустио лопту ка резервисти, којем је лопта прешла преко ноге и "јенкији" су пропустили шансу да славе. Правда је, међутим, задовољена. ПРОДУЖЕТАК!

napadač Belgije Divok Oriđi
нападач Белгије Дивок Ориђи / Извор: Танјуг

90. минут - Компани се прикључио нападу, али узалуд. Ту је Хауард!

88. минут - Азар - спољни део мреже. "Црвени ђаволи" никако да пронађу пут до мреже и поред одличне партије. Белгијанци су 28 пута шутирали ка голу Американаца, 10 пута су погодили оквир гола, али узалуд.

78. минут - Ништа ново, Хауард брани пласирани ударац Азара. Незаборавно вече за америчког чувара мреже.

76. минут - Невероватно! Нова одбрана Хауарда. Најбољу шансу на мечу пропустио је резервиста Мираљас. Изашао је сам пред чувара мреже САД, али је искусни голман избацио лопту у корнер. Претходно је Ориђи мајсторски асистирао Мираљасу.

71. минут - Хауард је несавладив. добио је нови дуел са Ориђијем.

Golman SAD Tim Hauard
Голман САД Тим Хауард / Извор: Танјуг

69. минут - Опсада гола Хауарда се наставља. Вицел је шутирао са око 20 метара, за мало поред десне стативе. Белгија никако да материјализује иницијативу.

59. минут - Опет је Ориђи у главној улози. Асистирао је Мартенсу који је шутирао поред гола. Мартенс је промашио и одмах напушта игру. На терену је Кевин Мираљес.

56. минут - Ориђи је поново у акцији, овога пута пречка! Нападач Белгије шутирао је главом после центаршута  и погодио оквир гола. Белгија притиска ривала, шутирао је и Вертоген. Преко гола...

54. минут - Вертонген је пробио по левом боку, а Ориђи је промашио лопту на пет метара од гола Хауарда из идеалне позиције. Какав промашај!

52. минут - Покушао је везиста Белгије Фелаини из велике даљине, али је лопта отишла далеко преко гола.

Fudbaleri SAD na meču sa Belgijom
Фудбалери САД на мечу са Белгијом / Извор: Танјуг

42. минут - Јавна опомена за Компанија. Капитен "црвених ђавола" преоштро је фаулирао Демпсија.

32. минут - Фабијан Џонсон морао је да напусти игру због повреде. На терену је Диандре Једлин.

23. минут - Велика шанса за Белгију. Вертонген је повукао контранапад, додао до Де Брујнеа који је са 16 метара лоше шутирао. Лопта је завршила поред гола.

21. минут - Први опасан покушај Американаца. Куртоа је лако укротио Демпсијев ударац са 16 метара.

18. минут - Жути картон за Камерона због оштрог старта над Мартенсом.

16. минут - Један навијач утрчао је на терен, обезбеђење га је избацило тек после 20-ак секунди.

1. минут - Одличан почетак Белгије. Ориђи је шутирао искоса са десне стране, а Хауард је ногом избацио лопту у корнер.