SRBIJO, BUDI PONOSNA: Ovo su najveći sportski uspesi u 2014! (VIDEO)

Najbolji srpski sportisti u 2014. / Izvor: SD/ilustracija

Godina na izmaku obilovala je medaljama i odličnim rezultatima.

Sati se broje do kraja 2014. godine. Zbog toga je red da se podsetimo na najveće uspehe srpskih sportista u proteklih 365 dana. Zaista smo imali čemu da se radujemo i da budemo ponosni. No, krenimo redom.

1. Novak Đoković

Najbolji srpski teniser Novak Đoković je godinu završio na prvom mestu na ATP listi. Ove godine je osvojio sedam turnira, od čega su najznačajniji Vimbldon i završni Masters, na kojem je potvrdio prvu poziciju. Novak je, posle 2011. godine, drugi put pobedio na Vimbldonu, pošto je u finalu savladao Rodžera Federera 3:2. Taj duel je proglašen za najbolji meč ove godine.

2. Vaterpolo reprezentacija

Srpski vaterpolisti se nisu nigde pomerali, ostali su tamo gde su bili i pre dve godine u Ajndhovenu. Delfini su u Budimpešti odbranili titulu evropskog prvaka, ali je impresivno kako su to uradili. Prvo su u polufinalu savladali svetskog vicešampiona Crnu Goru 10:9 iako je protivnik vodio 5:1. Potom u finalu nije bilo neizvesnosti, jer je Srbija bukvalno potopila svetskog prvaka Mađarsku. Rezultat je bio 12:7, ali su izabranici Dejana Savića vodili od prvog minuta i u nekoliko navrata imali ubedljivu prednost. Ove godine je postignut svojevrstan het-trik, jer su delfini, pored evropskog zlata, osvojili Svetsku ligu i Svetski kup. Interesantno je da su u sva tri finala pobedili Mađarsku.

Blistavu godinu srpskog vaterpola su zaokružili igrači Radničkog koji su osvojili drugo mesto u Ligi šampiona, i Filip Filipović, koji je proglašen za najboljeg vaterpolistu u 2014.

3. Košarkaška reprezentacija

Na veliku scenu se vratila košarkaška reprezentacija, koja je u Španiji na Svetskom prvenstvu osvojila srebrnu medalju. Pobedonosni niz je počeo u osmini finala protiv Grčke (90:72), kada se Nikola Kalinić istakao sa dva zakucavanja, a jedno od njih je proglašeno za najbolje na Mundobasketu. Tada je zablistao i Bogdan Bogdanović, a zbog jedne njegove trojke je i američki komentator progovorio srpski.

Na putu do finala pali su još Brazil (84:56) i evropski prvak Francuska (90:85), dok su SAD bile bolje u borbi za zlatnu medalju (129:92).

4. Davor Štefanek

Rvač Davor Štefanek vratio je ovaj najstariji olimpijski sport na stare staze. On je na Svetskom prvenstvu u Uzbekistanu osvojio zlatnu medalju u kategoriji do 66 kilograma, pošto je u finalu pobedio olimpijskog šampiona iz Londona Iranca Omida Noruzija. Tako je postao peti srpski rvač koji je osvojio svetsko zlato. Zbog toga ga je list Sport proglasio za najboljeg srpskog sportistu u 2014. godini.

5. Velimir Stjepanović

Da ne moramo da brinemo za budućnost srpskog plivanja potvrdio je Velimir Stjepanović. Na Evropskom prvenstvu u Berlinu on je osvojio dve zlatne medalje. Prvo je bio najbolji na 400 metara slobodno (novi rekord Srbije 3:45.66), a onda i na duplo kraćoj deonici (1:45.78 rekord Srbije). Tačku na uspešnu godinu je stavio u Dohi kada je na Svetskom prvenstvu u malim bazenima osvojio bronzu na 400 slobodno.

6. Nebojša Grujić i Marko Novaković

Svetle trenutke u ovoj godini je doživeo i Kajak. na Svetskom prvenstvu u Moskvi osvojeno je pet medalja, a najsjajnija je pripala Nebojši Grujiću i Marku Novakoviću. Oni su pobedili u finalu dvoseda na 200 metara. Stazu su preveslali za 30.500 sekundi, što je najbolje vreme u istoriji svetskih prvenstava.

Olivera i Nikolina Moldovan su bile druge u disciplini dvosed na 500 metara, dok je Nikolina bila bronzana u finalu na jednoseda na 200 metara. Još dve bronze su pripale Marku Tomićeviću i Vladimiru Torubarovu na 1000 metara, dok je na istoj deonici odličje osvojila i Dalma Ružičić Benedek.

Na Evropskom prvenstvu u Brandenburgu (Nemačka) osvojene su dve medalje. Zlato je pripalo Marku Dragosavljeviću na 200 metara, a bronza sestrama Moldovan na 500.

7. Dušan Bogićević i Veselin Savić

Krajem maja i početkom juna, samo nekoliko dana posle nezapamćenih poplava, Beograd je bio domaćin Evropskog prvenstva u veslanju. Najsjajnije odličje je osvojio dvojac bez kormilara u sastavu Dušan Bogićević i Veselin Savić. Veslači iz Smedereva su bili bolji od posada Holandije i Nemačke.

8. Ivana Španović

Srpska atletika poslednje dve godine beleži sjajne rezultate. Na dva velika takmičenja su osvojene četiri medalje. Dve su pripale Ivani Španović. Reprezentativka u skoku u dalje je prošle godine u Moskvi bila treća na svetu, a ove je osvojila srebro na Evropskom prvenstvu u Cirihu. Španovićeva je ostvarila rezultat od 6.81 metar i vodila je do četvrte serije kada je Francuskinja Eloiz Lezur skočila četiri centimetra duže.

9. Tatjana Jelača

Jedno od najprijatnijih iznenađenja na EP u Cirihu je napravila Tatjana Jelača. Bacačica koplja je među finalistkinjama imala 11. rezultat, ali je u petoj seriji bacila koplje 64.21 metar i popela se na pobedničko postolje. Uz to je postavila i novi nacionalni rekord.