СРБИЈО, БУДИ ПОНОСНА: Ово су највећи спортски успеси у 2014! (ВИДЕО)

Најбољи српски спортисти у 2014. / Извор: СД/илустрација

Година на измаку обиловала је медаљама и одличним резултатима.

Сати се броје до краја 2014. године. Због тога је ред да се подсетимо на највеће успехе српских спортиста у протеклих 365 дана. Заиста смо имали чему да се радујемо и да будемо поносни. Но, кренимо редом.

1. Новак Ђоковић

Најбољи српски тенисер Новак Ђоковић је годину завршио на првом месту на АТП листи. Ове године је освојио седам турнира, од чега су најзначајнији Вимблдон и завршни Мастерс, на којем је потврдио прву позицију. Новак је, после 2011. године, други пут победио на Вимблдону, пошто је у финалу савладао Роџера Федерера 3:2. Тај дуел је проглашен за најбољи меч ове године.

2. Ватерполо репрезентација

Српски ватерполисти се нису нигде померали, остали су тамо где су били и пре две године у Ајндховену. Делфини су у Будимпешти одбранили титулу европског првака, али је импресивно како су то урадили. Прво су у полуфиналу савладали светског вицешампиона Црну Гору 10:9 иако је противник водио 5:1. Потом у финалу није било неизвесности, јер је Србија буквално потопила светског првака Мађарску. Резултат је био 12:7, али су изабраници Дејана Савића водили од првог минута и у неколико наврата имали убедљиву предност. Ове године је постигнут својеврстан хет-трик, јер су делфини, поред европског злата, освојили Светску лигу и Светски куп. Интересантно је да су у сва три финала победили Мађарску.

Блиставу годину српског ватерпола су заокружили играчи Радничког који су освојили друго место у Лиги шампиона, и Филип Филиповић, који је проглашен за најбољег ватерполисту у 2014.

3. Кошаркашка репрезентација

На велику сцену се вратила кошаркашка репрезентација, која је у Шпанији на Светском првенству освојила сребрну медаљу. Победоносни низ је почео у осмини финала против Грчке (90:72), када се Никола Калинић истакао са два закуцавања, а једно од њих је проглашено за најбоље на Мундобаскету. Тада је заблистао и Богдан Богдановић, а због једне његове тројке је и амерички коментатор проговорио српски.

На путу до финала пали су још Бразил (84:56) и европски првак Француска (90:85), док су САД биле боље у борби за златну медаљу (129:92).

4. Давор Штефанек

Рвач Давор Штефанек вратио је овај најстарији олимпијски спорт на старе стазе. Он је на Светском првенству у Узбекистану освојио златну медаљу у категорији до 66 килограма, пошто је у финалу победио олимпијског шампиона из Лондона Иранца Омида Норузија. Тако је постао пети српски рвач који је освојио светско злато. Због тога га је лист Спорт прогласио за најбољег српског спортисту у 2014. години.

5. Велимир Стјепановић

Да не морамо да бринемо за будућност српског пливања потврдио је Велимир Стјепановић. На Европском првенству у Берлину он је освојио две златне медаље. Прво је био најбољи на 400 метара слободно (нови рекорд Србије 3:45.66), а онда и на дупло краћој деоници (1:45.78 рекорд Србије). Тачку на успешну годину је ставио у Дохи када је на Светском првенству у малим базенима освојио бронзу на 400 слободно.

6. Небојша Грујић и Марко Новаковић

Светле тренутке у овој години је доживео и Кајак. на Светском првенству у Москви освојено је пет медаља, а најсјајнија је припала Небојши Грујићу и Марку Новаковићу. Они су победили у финалу двоседа на 200 метара. Стазу су превеслали за 30.500 секунди, што је најбоље време у историји светских првенстава.

Оливера и Николина Молдован су биле друге у дисциплини двосед на 500 метара, док је Николина била бронзана у финалу на једноседа на 200 метара. Још две бронзе су припале Марку Томићевићу и Владимиру Торубарову на 1000 метара, док је на истој деоници одличје освојила и Далма Ружичић Бенедек.

На Европском првенству у Бранденбургу (Немачка) освојене су две медаље. Злато је припало Марку Драгосављевићу на 200 метара, а бронза сестрама Молдован на 500.

7. Душан Богићевић и Веселин Савић

Крајем маја и почетком јуна, само неколико дана после незапамћених поплава, Београд је био домаћин Европског првенства у веслању. Најсјајније одличје је освојио двојац без кормилара у саставу Душан Богићевић и Веселин Савић. Веслачи из Смедерева су били бољи од посада Холандије и Немачке.

8. Ивана Шпановић

Српска атлетика последње две године бележи сјајне резултате. На два велика такмичења су освојене четири медаље. Две су припале Ивани Шпановић. Репрезентативка у скоку у даље је прошле године у Москви била трећа на свету, а ове је освојила сребро на Европском првенству у Цириху. Шпановићева је остварила резултат од 6.81 метар и водила је до четврте серије када је Францускиња Елоиз Лезур скочила четири центиметра дуже.

9. Татјана Јелача

Једно од најпријатнијих изненађења на ЕП у Цириху је направила Татјана Јелача. Бацачица копља је међу финалисткињама имала 11. резултат, али је у петој серији бацила копље 64.21 метар и попела се на победничко постоље. Уз то је поставила и нови национални рекорд.