UKLETI PAO: DIJAMANTidis u foto-finišu slomio Zvezdin visoki moral

13.02.2015. 20:17 23:18
Košarkaši Crvene zvezde
Košarkaši Crvene zvezde / Izvor: MN Press

Crveno-beli zabeležili i šesti poraz u Top 16 Evrolige.

I treći put u poslednje dve sezone Panatinaikos je savladao Crvenu zvezdu Telekom posle neizvesne završnice. Poslednju epizodu drame u kojoj crveno-beli nisu pronašli detelinu sa četiri lista potpisao je režiser Dimitris Dijamantidis. Legendarni lider „zelenih“ je u trenutku kada su Beograđani u finišu imali pet poena prednosti (60:65) preuzeo stavri u svoje ruke i poveo PAO ka petoj pobedi u Top 16 elitnog takmičenja. Sa druge strane, Beograđani su ostali i bez slamke nade da bi mogli da se nađu među prva četiri tima E grupe koja će se naći u plej ofu, Panatinaikos – Crvena zvezda 74:69 (26:6, 11:23, 15:22, 22:18).

Očajno je tim Dejana Radonjića započeo duel u Atini, za prvih 10 minuta nije mogao da sastavi ozbiljnu akciju, dok su se odbranom gostiju šetali Sloter, Gist i Dijamantidis.

Ni 20 poena u minusu nije sprečilo crveno-bele da se podignu iz nokdauna. Čvrstom odbranom Zvezda je podigla nivo borbene gotovosti na maksimum, opustila se ruka i u napadu. Malo po malo, i srpski tim je u poslednjoj deonici došao u poziciju da se sam pita o ishodu.

Utakmicu sezone verovatno je odigrao Čarls Dženkins (17 poena). Kada se u drugom poluvremenu probudio i Boban Marjanović, bilo je jasno da Zvezda uz malo hrabrosti može da zarije pobedničku zastavu na Akropolju.

Povela je Zvezda 65:60 poenima Kalinića na četiri minuta do kraja , a onda je Dijamantidis još jednom pokazao zbog čega ga smatraju doktorom igre pod obručima. Postigao je trojku za izjednačenje, ispratio ga je Sloter za 68:65, da bi iskusni plej realizovao i dva penala za 70:65. Dženkins i Markus Vilijams pokušali su poslednjim trzajem da izvuku produžetak, ali je američki plej sedam sekundi pre kraja iz teške pozicije promašio trojku (ukupno 3/18) koja bi Zvezdi verovatno donela dodatnih pet minuta nade.

DVORANA: OAKA.

GLEDALACA: 12.000.

SUDIJE: Bulto (Španija), Sahin (Italija), Zaščuk (Ukrajina).

PANATINAIKOS: Haralampopulos, Sloter 16, Bokoridis, Janković 6, Focis 3 (5 sk), Nelson 7, Mavrokefalidis 6, Dijamantidis 11 (10 as), Gist 12 (6 ul, 5 sk), Batista 13, Blums, Papajanis. TRENER: Duško Ivanović.

CRVENA ZVEZDA: Vilijams 10 (7 il), Rebić, Dangubić, Mitrović 8 (9 sk), Lazić 2, Blažič 2, Kalinić 2 (4 as), Marjanović 17 (8/8 za dva, 10 sk), Kaplanović, Tejić 7 (4 sk), Dženkins 17 (5/9 za dva, 4/4 sl), Cirbes 4 (9 sk). TRENER: Dejan Radonjić.

Prenos meča iz Atine mogli ste da pratite na sd.rs.

Dimitris Dijamantidis u duelu sa Jakom Blažičem
Dimitris Dijamantidis u duelu sa Jakom Blažičem / Izvor: MN Press

4/4

Zvezda je prvi put povela posle zakucavanja Tejića, 53:54! Odgovara Mavrokefalidis, a onda Dženkins pogađa iz nemoguće pozicije za dva poena iz ugla, 54:55.

Nelson je "položio" uz petu lilčnu grešku Tejića. Bivši plej Zvezde bio je siguran i sa linije penala, 57:55 u 33. minutu. Focis je pogodio trojku o tablu, a na drugoj strani istom merom uzvratio je Dženkins. Precizan je i Cirbes, 60:60.

Dženkins igra utakmicu sezone, dvojka uz dodatno bacanje, 60:63 u 35. minutu. Kalinić je ubacio dvojku preko ruke Focisa - 60:65! Vilijamsov "ulaz" izlazi iz koša, usledila je kazna. Sloter je poentirao u kontranapadu, ali je promašio dodatno slobodno bacanje, 62:65 u 37. minutu.

Kad je teško za PAO, tu je Dijamantidis! Legendarni plejmejker je poentirao za tri, 65:65. Tajm-aut za Radonjića.

Posle izgubljene lopte Zvezde, Sloter pogađa trojku. Opet vodi domaćin, 68:65. Giost je udario rampu Marjanoviću, na drugoj strani Dijamantidis ne greši sa linije penala, 70:65 na minut i po do kraja.

Dženkinsu nije drhtala ruka, ubacio je dva slobodna bacanja, a sa iste udaljenosti siguran je i Janković, 72:67.

Vilijams ubacuje dva penala, domaćin nije iskoristio napad, ali je Vilijams promašio trojku za produžetak, sedam sekundi pre kraja. Na kraju, 74:69.

3/4

Batista je odlično "otvorio" treću četvrtinu sa četiri poena. Vilijams je ubacio novu trojku, ali prvim poenima Vladimira Jankovića, PAO se opet odlepio 45:32 u 23. minutu.

Ponovo je Zvezda u naletu. Razigrao se konačno i Marjanović, poentirao je i Mitrović za 47:40. Zakucava Marjanović, 47:42, 26. minut. Kalinić je promašio zicer, ali grešku krila ispravlja Marjnaović. Osam poena centra crveno-belih u drugom poluvremenu, 47:44.

I ponovo Marjanović! Ispravlja promašaj Dženkinsa i silovito kuca, 47:46! Razigrao se Mavrokefalidis, ali je Marjanović savršen u trećoj deonici, 16 poena, šut za dva poena 8/8! Domaćin vodi sa 52:50. Poenom Marjanovića sa linije slobodnih bacanja, Beograđani su na pauzu pred poslednjih 10 minuta smanjili na 52:51.

2/4

Gist nastavlja da rešeta, na drugoj strani precizni su Dženkins i Tejić, 28:10. Dženkins je vezao još tri poena, američki bek jedini je raspoložen u napadu, 28:13 u 14. minutu.

Nelson je upisao prve poene protiv bivšeg kluba, a onda je Zvezda uspela da postigne pet poena u nizu, 30:18 u 16. minutu. Prvu trojku za goste ubacio je Vilijams, 30:21. Amerikanac je pogodio za tri posle devet promašaja crveno-belih, čime je samo nastavljena crna serija iz duela sa Žalgirisom.

Zvezda se probudila, Tejić je ugurao loptu u koš, 17:4 za crveno-bele u drugoj četvrtini, 30:23 za PAO u ukupnom skoru. PAO je uspeo da prekine Zvezdinu seriju 10:0, ali su Cirbes i Blažič potpuno vratili Beograđane u život, 33:29 u 20. minutu. Kakav preokret u igri tima Dejana Radonjića!

Batista je poentirao iz reketa, a Nelson uz zvuk sirene pogađa dvojku preko ruku dvojice igrača Zvezde. POLUVREME - 37:29.

1/4

Zvezda je tri i po minuta bez poena. Na drugoj strani, bivši krilni centar Partizana Džejms Gist postigao je četiri poena, a posle trojke Dimitrisa Dijamatidisa trener gostiju Dejan radonjić bio je primoran da zatraži tajm-aut, 7:0 u četvrtom minutu.

Sloter je povećao prednost domaćina, a Luka Mitrović tek iz drugog pokušaja "skida čini", 9:2 posle četiri i po minuta. Crveno-beli ne mogu da izgrade dobru poziciju za šut, sa druge strane, Sloter i Gist su doneli "zelenima" dvocifrenu razliku, 13:2.

Crveno-beli ne mogu da se "sastave", trojka Slotera i laki poeni Batista "lansirali" su PAO na plus 16, 18:2 u sedmom minutu. Dženkins i Marjanović konačno su vezali poene, ali je Gist vrlo raspoložen. Amerikanac je pogodio trojku i domaćin je poveo sa 21:6.

Brodolom! Sloter je bio precizan dva puta sa linije penala, Dijamantidis je dodao još jednu trojku i Atinjani su poveli rezultatom 26:6 u devetom minutu.

Posle prve deonice Gist i Sloter imaju po devet poena, a Dijamantidis šest poena.

Barselona - Galatasaraj 82:70

TABELA: Real Madrid 6-1, Panatinaikos 5-2, Makabi 5-2, Barselona 4-3, Alba 3-4, Žalgiris 2-5, Galatasaraj 2-5, Crvena zvezda 1-6.