EP: Fantastična Ana vodi Srbiju u polufinale i na Olimpijske igre!

24.06.2015. 19:44
Ženska košarkaška reprezentacija Srbije
Ženska košarkaška reprezentacija Srbije / Izvor: Beta/AP

Košarkašice Srbije savladale Tursku ubedljivim rezultatom.

Košarkašice Srbije plasirale su se u polufinale Evropskog prvenstva u Mađarskoj i Rumuniji nakon pobede nad selekcijom Turske rezultatom 75:63 (18:18, 10:9, 26:11, 21:25).

Moglo bi se reći da su izabranice Marine Maljković uspele da prekinu prokletstvo, Turkinje su bile "dželati" našim devojkama na prethodna dva velika takmičenja. Naime, reprezentativke Turske su pobedile našu selekciju u borbi za treće mesto na Evropskom prvenstvu 2013. godine, a lane su za samo pola koša bile bolje od Srpkinja (62:61) u četvrtfinalu Svetskog prvenstva.

Ova utakmica je imala značaj za obe selekcije, pošto bi plasman u polufinale osigurao put na kvalifikacioni turnir za Olimpijske igre. Evropski prvak ostvaruje direkten plasman, dok bi naredne četiri ekipe svoje mesto na Olimpijadi tražile kroz kvalifikacione turnire, što bi predstavljalo svojevrsnu formalnost jer je poznato da su takvi turniri prilično nižeg kvaliteta.

Prvo poluvreme je bilo prilično izjednačeno, čini se zbog, pre svega značaja koji utakmica ima. Ni jedna selekcija nije uspela da stvori značajniju prednost pa je razlika uvek bila "na jedan posed lopte". Prvo poluvreme je završeno rezultatom (28:27) u korist naših košarkašica.

U drugom poluvremenu izgledalo je kao da samo jedan tim postoji na terenu, a to su na našu radost bile izabranice Marine Maljković. Treću deonicu naše košarkašice su ubedljivo rešile u svoju korist (26:11) i naprave odlučujuću prednost koju su uspele da održe do kraja meča. Najveću prednost Srpkinje su imale u 29. minutu kada je rezultat iznosio (52:35). Ana Dabović je pogađala iz svih pozicija, a čini se da je glavno oružje naše selekcije bio skok u napadu. Do 33. minuta Srpkinje su već imale 16 uhvaćenih lopti pod turskim košem, ukupno 19 do kraja utakmice.

U četvrtoj četvrtini košarkašice Turske uspele su da se približe, ali su naše igračice razliku održavale na desetak poena razlike i na kraju slavile prolazak među četiri najbolje na Starom kontinentu.

Najefikasnija košarkašica u našem taboru bila je Ana Dabović sa neverovatnih 31 poena, Jelena Milovanović je postigla 15 poena i pet puta bila najviša u skoku, a Milica Dabović je imala 10 poena.

U selekciji Turske najraspoloženija je bila naturalizovana Lara Sanders sa 25 poena i 10 skokova, a Nevrije Jilmaz je imala 11 poena i pet skokova.