ЕП: Фантастична Ана води Србију у полуфинале и на Олимпијске игре!

24.06.2015. 19:44
Ženska košarkaška reprezentacija Srbije
Женска кошаркашка репрезентација Србије / Извор: Бета/АП

Кошаркашице Србије савладале Турску убедљивим резултатом.

Кошаркашице Србије пласирале су се у полуфинале Европског првенства у Мађарској и Румунији након победе над селекцијом Турске резултатом 75:63 (18:18, 10:9, 26:11, 21:25).

Могло би се рећи да су изабранице Марине Маљковић успеле да прекину проклетство, Туркиње су биле "џелати" нашим девојкама на претходна два велика такмичења. Наиме, репрезентативке Турске су победиле нашу селекцију у борби за треће место на Европском првенству 2013. године, а лане су за само пола коша биле боље од Српкиња (62:61) у четвртфиналу Светског првенства.

Ова утакмица је имала значај за обе селекције, пошто би пласман у полуфинале осигурао пут на квалификациони турнир за Олимпијске игре. Европски првак остварује директен пласман, док би наредне четири екипе своје место на Олимпијади тражиле кроз квалификационе турнире, што би представљало својеврсну формалност јер је познато да су такви турнири прилично нижег квалитета.

Прво полувреме је било прилично изједначено, чини се због, пре свега значаја који утакмица има. Ни једна селекција није успела да створи значајнију предност па је разлика увек била "на један посед лопте". Прво полувреме је завршено резултатом (28:27) у корист наших кошаркашица.

У другом полувремену изгледало је као да само један тим постоји на терену, а то су на нашу радост биле изабранице Марине Маљковић. Трећу деоницу наше кошаркашице су убедљиво решиле у своју корист (26:11) и направе одлучујућу предност коју су успеле да одрже до краја меча. Највећу предност Српкиње су имале у 29. минуту када је резултат износио (52:35). Ана Дабовић је погађала из свих позиција, а чини се да је главно оружје наше селекције био скок у нападу. До 33. минута Српкиње су већ имале 16 ухваћених лопти под турским кошем, укупно 19 до краја утакмице.

У четвртој четвртини кошаркашице Турске успеле су да се приближе, али су наше играчице разлику одржавале на десетак поена разлике и на крају славиле пролазак међу четири најбоље на Старом континенту.

Најефикаснија кошаркашица у нашем табору била је Ана Дабовић са невероватних 31 поена, Јелена Миловановић је постигла 15 поена и пет пута била највиша у скоку, а Милица Дабовић је имала 10 поена.

У селекцији Турске најрасположенија је била натурализована Лара Сандерс са 25 поена и 10 скокова, а Неврије Јилмаз је имала 11 поена и пет скокова.