EVROBASKET: "Orlovi" razbili Turke, i na vrhu očekuju odlučujući duel sa Italijanima

09.09.2015. 14:27 00:07
Košarkaška reprezentacija Srbije
Košarkaška reprezentacija Srbije / Izvor: MN Press

Susret starih "poznanika" može odlučiti mnogo u grupi B.

Košarkaši Srbije savladali su selekciju Turske (72:91) u okviru četvrtog kola grupne faze Evrobasketa. Naši reprezentativci su već u prvoj četvrtini ostvarili značajniju prednost (14:30), koju su održavali do kraja meča. Miloš Teodosić je odigrao majstorku partiju - 17 poena i 13 asistencija, a Miroslav Raduljica je postigao 20 poena uz 6 skokova. Nikola Kalinić je imao odličnu rolu, pretežno u prvoj četvrtini, a ukupno je postigao 15 poena. Čedi Osman je postigao 11 poena, većinom u prvom delu igre.

U ekipi Turske najefikasniji bio je Ali Muhamed sa 16 poena i četiri asistencije, a Semih Erden je ubacio 14 poena.

Naši reprezentativci su sa znatno više energije ušli u nadmetanje, i već nakon prvih deset minuta imali su značajnu prednost (14:30). Teodosić i Kalinić odlično su otvorili četvrtinu, a Raduljica je nakon prve četvrtine, za svega pet odigranih minuta imao šest poena i četiri skoka. Kalinić je ubeležio stoodstotan učinak iza linije za dva u prvom poluvremenu (2/2). U drugoj četvrtini činilo se kao da svaka lopta Tea ima oči, pa je do kraja poluvremena uspeo da sakupi čak 10 uspešnih dodavanja, uz sedam poena. Raduljica je imao sluha za pasove lucidnog plejmejkera pa je uz dosta veštine pod obručem uspeo da skupi 14 poena, ali i da uhvati 5 skokova. Na poluvreme se otišlo sa 18 poena prednosti (35:53).

Izabranici Aleksandra Đorđevića su nešto opuštenije ušli u drugo poluvreme, pa je Turska treću deonicu dobila rezultatom (24:18), ali smo već u četvrtoj videli nekoliko prelepih poteza kao posledica odsustva pritiska i pozitivne rasterećenosti. Na kraju ubedljiva pobeda naše selekcije.

U četvrtak se Srbija sastaje sa Italijom, u duelu koji odlučuje ko će sa prvog mesta otići u doigravanje.

1/4

Srbija je meč započela sledećom petorkom - Teodosić, Marković, Kalinić, Bjelica i Kuzmić.

Prvi napad osvojili su nakon podbacivanja Turci, i postigli dva poena (Muhamed). U prvoj akciji našeg tima Teodosić je promašio za tri, a nakon neiskorišćenog napada Turske, prve poene za našu selekciju iz polukontre postiže Kalinić. Čedi Osman je pogodio trojku nakon dobro izgrađene akcije, ali je Marković uzvratio već nakon nekoliko sekundi za 5:5. Bjelica ispod koša na asistenciju Teodosića donosi prvo vođstvo našoj selekciji (5:7). Ostaje da se vidi da li je napokon namesti šuterske sprave Teodosić, ali svejedno je pogodio trojku za novo vođstvo našeg tima 7:10. Nagoveštaj da je Srbiju krenulo iza linije za tri poena došao je nakon trojke Kalinića, a potom i nakon polukontre lagano polaganje Kalinića za najveću prednost u dotadašnjem delu utakmice (7:15). Polaganje Teodosića, trojka i dva slobodna bacanja Kalinića za produbljivanje ionako ubedljive prednosti Srbije (7:22). Trojku je postigao nakon solidno izgrađene akcije Muhamed, a dva vezana koša Raduljice donose presnost "orlovima" (10:26). Bogdanović je prvi put na meču ušao na dva minuta do kraja četvrtine, a veoma lepu akciju, nakon što je navukao tri igrača na sebe završio je asistencijom za zakucavanje Raduljice. Tom prilikom Bogdanović je nezgodno pao na lakat, i ne bi bilo dobro da je ozbiljnije povređen. Prva četvrtina je završena vođstvom Srbije od 14:30. Odlično otvaranje utakmice za našu selekciju, šuterski su bili raspoloženi gotovo svi, pogotovu Kalinić sredinom, a Raduljica pri kraju četvrtine.

2/4

Petorka Srbije koja je počela drugu četvrtinu: Simonović, Nedović, Milosavljević, Raduljica i Erceg.

Četvrtina je počela izgubljenom loptom Srbije, Ilijasova je postigao trojku, a odmah je uzvratio Nedović. Čedi Osman je pogodio koš uz realizovano dadatno slobodno bacanje (20:33). Izgleda da je presing preko celog terena selekcije Turske orodio plodom, pošto je Bjelica izgubio i drugu loptu za našu selekciju u drugoj četvrtini. Ipak, lucidnost Teodosića i Bjelice u igri dva na dva osiguravaju našoj ekipi nova dva poena. Navijači su u transu na tribinama i jednoglasno pevaju - "Sto komada, sto komada, to je naša nada", aludirajući na želju da naša selekcija na kraju meča pređe sto postignutih poena. Semih Erden je pokazao odličnu leđnu tehniku, nadmudrio je Kuzmića i lako stigao do prvih dva poena. Prvo Kuzmić, a potom i Teodosić postižu po dva poena sa linije za slobodna bacajna za prednost od plus 17 (22:39). Nakon indiferentne igra u napadu Turci gube osmu loptu na meču, a na drugoj strani Teodosić šalje pas bez gledanja za trojku Markovića (22:43) i najveću prednost u meču. Trener Ataman traži tajm-aut vidno nezadovoljan igrom svojih izabranika. Kontranapad nakon dva poena Raduljice ispod koša završava efektno plejmejker Tuske, brzonogi Muhamad (28:45). Bogdanović prve poena na utakmici postiže sa linije za slobodna bacanja, nakon faula Sinana Gulera. Miloš Teodosić je još jednim prelepim dodavanjem proigrao Raduljicu ispod koša Turske, ali je zaustavljen prekšajem. Sa linije za slobodna bacanja bio je oba puta siguran (31:48). Nakon dva realizovana slobodna bacanja Savaša, Raduljica pokazuje da ume odlično da se snađe ispod koša. Još jedna, deseta asistencija za Teodosića i zakucavanje Raduljice za ukupno 14 poena u prvom poluvremenu (35:53).

3/4

Erden postiže prve poena za Tursku u drugom poluvremenu, a Teodosić svoju drugu trojku iz petog pokušaja. Teo je namestio nišanske sprave i već u narednom napadu pogađa šut sa distance za svoj 12 poen (39:58). Muhamed postiže dva poena uz šut iz igre 4/5 i čini se da je, uz možda Osmana jedini raspoloženi član Turske. Kalinić je u narednom napadu postigao trojku o tablu, svoju treću u tom trenutku (45:63). Turska je izgleda prestala da kalkuliše, počela je dosta otvorenija i dinamičnija igra, pa su se koševi brzo smenjivali na obe strane. Promašaj Markovića za tri ispravlja Raduljica iz odbojke na pet minuta do kraja. Guler sa druge strane postiže brzu trojku na drugom delu terena (48:65). Tri vezana poena Turske i nekoliko neiskorićenih napada naših doveli su do toga da je rezultat na dva minuta do kraja iznosio 51:65 za Srbiju. Sjajna akcija i pas Bjelice za Raduljicu doneo je našoj selekciji prednost od 14 poena razlike (55:69). Semih Erden postiže dva poena ispod koša, ali već u narednoj akciji Teodosić upisuje svoju 13 asistenciju na meču, a dva poena lako postiže Raduljica (22 poena). Erden zakucava loptu veoma snažno u poslednjim trenucima treće četvrtine (59:71).

4/4

Sa svega 12 poena prednosti ušla je Srbija u poslednju četvrtinu, iako je u toku meča imala i 21 poen viška. Izgubljena lopta Mohameda i brza kontra Kalinića za "dva plus jedan" (59:75). Možda i najlepši detalj meča dogodio se u 32. minutu utakmice, kada je Teodosić asistirao za alej-up Bogdanoviću sa više od pola terena. Potez koji je podigao publiku na noge. Treća trojka Teodosića sa jedne i tek druga iz sedam pokušaja Muhameda sa druge za rezultat (66:80). Milutinov postiže prve poene na meču, a nakon odlične odbrane i efektnog zakucavanja nakon kontranapada Nedovića u dva navrata Srbija je "iskočila" na plus 21 - (71:90).

Srbija - Island 72:91

DVORANA: Mercedes Benc Arena u Berlinu.

GLEDALACA: 2.500

TURSKA: Ozmizrak, Guler 8, Osman 11, Hersek, Ilijasova 11, Erden 14, Mahmatoglu 2, Savaš 10, Korkmaz, Muhamed 16, Koksal, Aldemir.

SRBIJA: Teodosić 17, Simonović 1, Kuzmić 6, Bogdanović 5, Bjelica 5, Marković 6, Kalinić 15, Nedović 7, Milosavljević, Raduljica 20, Erceg 4, Milutinov 2.