ЕВРОБАСКЕТ: "Орлови" разбили Турке, и на врху очекују одлучујући дуел са Италијанима

09.09.2015. 14:27 00:07
Košarkaška reprezentacija Srbije
Кошаркашка репрезентација Србије / Извор: МН Press

Сусрет старих "познаника" може одлучити много у групи Б.

Кошаркаши Србије савладали су селекцију Турске (72:91) у оквиру четвртог кола групне фазе Евробаскета. Наши репрезентативци су већ у првој четвртини остварили значајнију предност (14:30), коју су одржавали до краја меча. Милош Теодосић је одиграо мајсторку партију - 17 поена и 13 асистенција, а Мирослав Радуљица је постигао 20 поена уз 6 скокова. Никола Калинић је имао одличну ролу, претежно у првој четвртини, а укупно је постигао 15 поена. Чеди Осман је постигао 11 поена, већином у првом делу игре.

У екипи Турске најефикаснији био је Али Мухамед са 16 поена и четири асистенције, а Семих Ерден је убацио 14 поена.

Наши репрезентативци су са знатно више енергије ушли у надметање, и већ након првих десет минута имали су значајну предност (14:30). Теодосић и Калинић одлично су отворили четвртину, а Радуљица је након прве четвртине, за свега пет одиграних минута имао шест поена и четири скока. Калинић је убележио стоодстотан учинак иза линије за два у првом полувремену (2/2). У другој четвртини чинило се као да свака лопта Теа има очи, па је до краја полувремена успео да сакупи чак 10 успешних додавања, уз седам поена. Радуљица је имао слуха за пасове луцидног плејмејкера па је уз доста вештине под обручем успео да скупи 14 поена, али и да ухвати 5 скокова. На полувреме се отишло са 18 поена предности (35:53).

Изабраници Александра Ђорђевића су нешто опуштеније ушли у друго полувреме, па је Турска трећу деоницу добила резултатом (24:18), али смо већ у четвртој видели неколико прелепих потеза као последица одсуства притиска и позитивне растерећености. На крају убедљива победа наше селекције.

У четвртак се Србија састаје са Италијом, у дуелу који одлучује ко ће са првог места отићи у доигравање.

1/4

Србија је меч започела следећом петорком - Теодосић, Марковић, Калинић, Бјелица и Кузмић.

Први напад освојили су након подбацивања Турци, и постигли два поена (Мухамед). У првој акцији нашег тима Теодосић је промашио за три, а након неискоришћеног напада Турске, прве поене за нашу селекцију из полуконтре постиже Калинић. Чеди Осман је погодио тројку након добро изграђене акције, али је Марковић узвратио већ након неколико секунди за 5:5. Бјелица испод коша на асистенцију Теодосића доноси прво вођство нашој селекцији (5:7). Остаје да се види да ли је напокон намести шутерске справе Теодосић, али свеједно је погодио тројку за ново вођство нашег тима 7:10. Наговештај да је Србију кренуло иза линије за три поена дошао је након тројке Калинића, а потом и након полуконтре лагано полагање Калинића за највећу предност у дотадашњем делу утакмице (7:15). Полагање Теодосића, тројка и два слободна бацања Калинића за продубљивање ионако убедљиве предности Србије (7:22). Тројку је постигао након солидно изграђене акције Мухамед, а два везана коша Радуљице доносе пресност "орловима" (10:26). Богдановић је први пут на мечу ушао на два минута до краја четвртине, а веома лепу акцију, након што је навукао три играча на себе завршио је асистенцијом за закуцавање Радуљице. Том приликом Богдановић је незгодно пао на лакат, и не би било добро да је озбиљније повређен. Прва четвртина је завршена вођством Србије од 14:30. Одлично отварање утакмице за нашу селекцију, шутерски су били расположени готово сви, поготову Калинић средином, а Радуљица при крају четвртине.

2/4

Петорка Србије која је почела другу четвртину: Симоновић, Недовић, Милосављевић, Радуљица и Ерцег.

Четвртина је почела изгубљеном лоптом Србије, Илијасова је постигао тројку, а одмах је узвратио Недовић. Чеди Осман је погодио кош уз реализовано дадатно слободно бацање (20:33). Изгледа да је пресинг преко целог терена селекције Турске ородио плодом, пошто је Бјелица изгубио и другу лопту за нашу селекцију у другој четвртини. Ипак, луцидност Теодосића и Бјелице у игри два на два осигуравају нашој екипи нова два поена. Навијачи су у трансу на трибинама и једногласно певају - "Сто комада, сто комада, то је наша нада", алудирајући на жељу да наша селекција на крају меча пређе сто постигнутих поена. Семих Ерден је показао одличну леђну технику, надмудрио је Кузмића и лако стигао до првих два поена. Прво Кузмић, а потом и Теодосић постижу по два поена са линије за слободна бацајна за предност од плус 17 (22:39). Након индиферентне игра у нападу Турци губе осму лопту на мечу, а на другој страни Теодосић шаље пас без гледања за тројку Марковића (22:43) и највећу предност у мечу. Тренер Атаман тражи тајм-аут видно незадовољан игром својих изабраника. Контранапад након два поена Радуљице испод коша завршава ефектно плејмејкер Туске, брзоноги Мухамад (28:45). Богдановић прве поена на утакмици постиже са линије за слободна бацања, након фаула Синана Гулера. Милош Теодосић је још једним прелепим додавањем проиграо Радуљицу испод коша Турске, али је заустављен прекшајем. Са линије за слободна бацања био је оба пута сигуран (31:48). Након два реализована слободна бацања Саваша, Радуљица показује да уме одлично да се снађе испод коша. Још једна, десета асистенција за Теодосића и закуцавање Радуљице за укупно 14 поена у првом полувремену (35:53).

3/4

Ерден постиже прве поена за Турску у другом полувремену, а Теодосић своју другу тројку из петог покушаја. Тео је наместио нишанске справе и већ у наредном нападу погађа шут са дистанце за свој 12 поен (39:58). Мухамед постиже два поена уз шут из игре 4/5 и чини се да је, уз можда Османа једини расположени члан Турске. Калинић је у наредном нападу постигао тројку о таблу, своју трећу у том тренутку (45:63). Турска је изгледа престала да калкулише, почела је доста отворенија и динамичнија игра, па су се кошеви брзо смењивали на обе стране. Промашај Марковића за три исправља Радуљица из одбојке на пет минута до краја. Гулер са друге стране постиже брзу тројку на другом делу терена (48:65). Три везана поена Турске и неколико неискорићених напада наших довели су до тога да је резултат на два минута до краја износио 51:65 за Србију. Сјајна акција и пас Бјелице за Радуљицу донео је нашој селекцији предност од 14 поена разлике (55:69). Семих Ерден постиже два поена испод коша, али већ у наредној акцији Теодосић уписује своју 13 асистенцију на мечу, а два поена лако постиже Радуљица (22 поена). Ерден закуцава лопту веома снажно у последњим тренуцима треће четвртине (59:71).

4/4

Са свега 12 поена предности ушла је Србија у последњу четвртину, иако је у току меча имала и 21 поен вишка. Изгубљена лопта Мохамеда и брза контра Калинића за "два плус један" (59:75). Можда и најлепши детаљ меча догодио се у 32. минуту утакмице, када је Теодосић асистирао за алеј-уп Богдановићу са више од пола терена. Потез који је подигао публику на ноге. Трећа тројка Теодосића са једне и тек друга из седам покушаја Мухамеда са друге за резултат (66:80). Милутинов постиже прве поене на мечу, а након одличне одбране и ефектног закуцавања након контранапада Недовића у два наврата Србија је "искочила" на плус 21 - (71:90).

Србија - Исланд 72:91

ДВОРАНА: Мерцедес Бенц Арена у Берлину.

ГЛЕДАЛАЦА: 2.500

ТУРСКА: Озмизрак, Гулер 8, Осман 11, Херсек, Илијасова 11, Ерден 14, Махматоглу 2, Саваш 10, Коркмаз, Мухамед 16, Коксал, Алдемир.

СРБИЈА: Теодосић 17, Симоновић 1, Кузмић 6, Богдановић 5, Бјелица 5, Марковић 6, Калинић 15, Недовић 7, Милосављевић, Радуљица 20, Ерцег 4, Милутинов 2.