EVROLIGA: Erceg i Arojo srušili Zvezdu posle dva produžetka

21.11.2014. 18:49 22:11
Markus Vilijams u meču Galatasaraj - Crvena zvezda
Markus Vilijams u meču Galatasaraj - Crvena zvezda / Izvor: Profimedia

U neverovatno uzbudljivom meču u Istanbulu crveno-beli nisu uspeli da zabeleže trijumf vredan Top 16 faze, ali su uspeli da poraz svedu ispod osam poena i tako sačuvaju prednost u odnosu na turski klub u slučaju istog broja pobeda na kraju prve faze takmičenja.

Istanbulski triler! Košarkaši Crvene zvezde poraženi su posle dva produžetka od ekipe Galatasaraja rezultatom 110:103 (22:16, 23:24, 9:23, 28:19, 14:14, 14:7) u meču 6. kola Evrolige.

Crveno-beli odigrali su sjajan meč na gostovanju na Bosforu, ali period sjajne igre u trećoj četvrtini i prednost od 12 poena (54:42) nisu uspeli da sačuvaju do kraja. Domaćin je u završnici stigao do produžetka trojkom Zorana Ercega sa gotovo pola terena, da bi u njegovom poslednjem napadu Vilijams propustio priliku da Zvezdi donese vredan trijumf koji je mogao da joj "kapariše" Top 16 fazu. Ipak, beogradski tim je u "paklu" dvorane "Abdi Ipekči" rezultatski zaostatak uspeo da svede ispod osam poena i tako u slučaju istog broja pobeda sa Galatasarajem takmičenje završi ispred turskog kluba.

Utakmica u Istanbulu imala je burnu uvertiru na dan odigravanja susreta.

Stvari po crveno-bele nisu delovele ni malo svetlo sredinom prvog poluvremena, pošto je sjajnom igrom srpskog internacionalca Zorana Ercega (ukupno 32 poena i 7skokova) domaćin imao "plus 11" (35:24). Ipak, odličnom odbranom i serijom 14-0 na startu drugog poluvremena, zahvaljujući raspoloženom kapitenu Luki Mitroviću (30 poena) i Nikoli Kaliniću (21 poen), lider ABA lige potpuno je preokrenuo meč i stigao do pomenutih 12 poena prednosti.

Ipak, uprkos sjajnoj partiji Markusa Vilijamsa koji je neverovatno razigravao svoje saigrače (u ovom meču postavio rekord Evrolige po broju asistencija sa 17 dodavanja) crveno-beli nisu uspeli da se izbore sa izvanrednom pucačkom partijom Karlosa Aroja (26 poena), koji je sa šest trojki zatrpao Zvezdin koš u završnici regularnog dela i produžetcima, i tako dozvolili da ispuste gotovo sigurnu pobedu i odličnu poziciju pred završnicu prve faze takmičenja u Evroligi.

Vredi spomenuti i sjajnu partiju Bobana Marjanovića koji je sa 23 poena i 17 skokova zabeležio novi "dabl-dabl" u ovoj sezoni, ali ni takav učinak gorostasnog centra Zvezdinog tima da trijumfuje u "Abdi Ipekčiju".

EVROLIGA, 6. kolo

GRUPA D

Neptunas – Laboral Kuća 80:79
Olimpijakos – Valensija 77:76
Galatasaraj – Crvena zvezda 110:103 prod.

TABELA:

Olimpijakos 6/0, Crvena zvezda 3/3, Galatasaraj 3/3, Neptunas 3/3, Laboral Kuća 2/4, Valensija 1/5.

GALATASARAJ: Erceg 32 (7sk, sl. bacanja 14/14, za tri 4/7), Džavai 2, Gonlum 15 (7sk), Vujukas 4, Aldemir 4 (4sk), Nikolov, Aradori 2, Arojo 26 (4sk, 6as, za tri 6/17), Guler 10 (8sk), Arslan 15 (6as), Arar, Ural.  Trener: Ergin Ataman.

CRVENA ZVEZDA: Vilijams 8 (17as, 5sk, za tri 1/9), Rebić, Dangubić, Mitrović 30 (za dva 5/6, za tri 4/8, sl. bacanja 8/8, 4sk), Lazić 7, Blažič 7, Kalinić 21 (4sk, 2as, za tri 3/5), Marjanović 23 (17sk, za dva 7/10, sl. bacanja 9/11), Tejić 5, Dženkins, Cirbes 2. Trener: Dejan Radonjić.

Najzanimljivije detalje meča Galatasaraj - Crvena zvezda mogli ste da pratite na sajtu Srbije Danas.

TOK MEČA:

Produžetak 2 - 110:103 (14:7)

50. minut - Gonlum polaže, a Dženkins ne uzvraća. Arojo pogađa za tri i "plus 7" (107:100). Blažič pogađa samo jedno bacanje. Zvezda će pokušati da razliku spusti ispod osam poena što bi joj u eventualnom krugu donelo prednost u odnosu na turski klub. Arojo je čuvao loptu do kraja napada a zatim još jednom pogodio trojku iz "nemoguće pozicije" za devet poena viška za 110:101, ali je Arslan u poslednjoj sekundi faulirao Zvezdinog kapitena Luku Mitrovića i pružio mu šansu da jednim poenom donese gostima kakvu-takvu utehu. Mitrović je bio siguran i postavio konačnih 110:103! KRAJ MEČA!!!

48. minut - Kalinić zbog pet penala napušta igru, a Gonlum pogađa jedno bacanje - 100:97. Zvezda gubi loptu, a sudije sviraju faul Marjanoviću iako je bilo očigledno da je Ercegu ispala lopta. Srpski internacionalac je i dalje nepogrešiv (14/14) za 32. poen i 102:97. Mitrović pogađa trojku i čuva nadu Zvezdi.

47. minut - Zvezda ne koristi dva prva napada, ali je Kalinić sjajan u odbrani, da bi crveno-beli iz drugog napada Blažič fauliran na šutu. Aldemir napušta igru zbog pet penala, a Zvezdin bek pogađa samo jednom sa linije penala (96:97). Na drugoj strani Arojo pogađa četvrtu trojku, a Jaka Blažič pravi faul u napadu.

Produžetak 1 - 96:96 (14:14)

45. minut - Guler pogađa uz dodatno bacanje za egal. Marjanović je fauliran 23 sekunde pre kraja. Centar Zvezde još jednom je siguran sa penala (9/11) za 94:96. Zvezda je napravila faul 11 sekundi pre kraja, a Arojo je bio siguran (96:96). Vilijams je imao loptu u poslednjem napadu koji je domaćin odlučio da brani, ali nije poentirao posle ulaza. DRUGI PRODUŽETAK!

44. minut - Gonlum pogađa iz drugog napada, ali je Marjanović odličan sa penala, da bi posle rampe gorostasnog centra, Kalinić položio za 91:94.

43. minut - Arojo pogađa trojku, ali Luka Mitrović uzvraća istom merom - 89:90.

42. minut - Galatasaraj poentira dva puta u nizu, a Kalinić trojkom budi Zvezdine košarkaše. Mitrović poentira u polukontri za vođstvo - 86:87.

4. četvrtina - 82:82 (28:19)

40. minut - Sjajna odbrana Zvezde, ali Arojo pogađa u poslednjoj sekundi napada za prvo vođstvo Galatasaraja još od starta trećeg dela igre (77:76). Kalinić pogađa trojku pola minuta pre kraja, a Arojo ne pogađa. Guler pravi faul nad Vilijamsom 12 sekundi pre kraja. Zvezdin plej pogađa samo jednom, a posle tajm-auta Arslan pogađa bacanja (79:80). I Marjanović je siguran sa penala, a Erceg pogađa trojku za deset metara za 82:82!!! Mitrović je pokušao preko pola terena, ali nije uzvratio. PRODUŽETAK!

39. minut - Kalinić pogađa za tri, ali Arslan uzvraća istom merom za 75:76.

37. minut - Erceg još jednom pogađa, ovog puta van 6,75 metara, za samo tri poena zaostatka, da bi posle blokade nad Vilijamsom i faula Zvezdinog pleja smanjio na 72:73.

36. minut - Kalinić ne koristi asistenciju Vilijamsa, ali Marjanović pogađa iz odbojke za 65:72. Erceg pogađa iz igre prvi put u drugom poluvremenu (67:72).

34. minut - Kaliniću beži lopta pod košem protivnika, a Erceg je još jednom nepogrešiv sa linije penala za samo tri poena zaostatka (60:63). Ipak, Vilijams neugodnu situaciju nešto kasnije poboljšava trojkom za 62:68.

33. minut - Trojkom Gulera domaćin vraća neizvesnost - 60:65.

32. minut - Sjajni Vilijams 11. asistencijom omogućava Cirbesu zakucavanje i "plus 8" (57:65).

3. četvrtina - 54:63 (9:23)

30. minut - Blažič je siguran sa penala a zatim i Mitrović za 54:63. Arslan ne uspeva da realizuje poslednji napad.

29. minut - Mitrović pogađa dva bacanja, a Vujukas smanjuje na 52:59.

27. minut - Period igre sa mnogo promašaja, da bi Vilijams to prekinuo - 47:57.

25. minut - Domaćin poentira tek posle četiri i po minuta igre u trećem periodu preko Vujukasa.

24. minut - Galatasaraj bez poena u prva tri minuta. Marjanović poentira posle sjajne akcije Vilijamsa i Mitrovića, a Kalinić pogađa iz teške pozicije. I Lazić pogađa za seriju 14-0 (45:54), a Vujukas pravi faul u napadu.

22. minut - Marjanović vezuje četiri poena na startu, da bi potom isto učinio Kalinić posle fenomenalne asistencije Vilijamsa za seriju Zvezde 8-0 i vođstvo od 45:48. Tajm-aut za Atamana.

2. četvrtina - 45:40 (23:24)

Zoran Erceg posle prvog poluvremena ima čak 18 upisanih poena uz šut sa linije penala 8/8. U redovima Crvene zvezde kapiten Luka Mitrović je izvanredan za 16 koševa (4/5 za dva, 2/3 za tri).

20. minut - Arojo vezuje pet poena i vraća ozbiljnu prednost domaćoj ekipi - 45:38. Radonjić traži tajm-aut koji je urodio plodom, jer je Vilijams pogodio za "minus 5" (45:40). Aradori pogađa u poslednjem napadu, ali nakon zvuka sirene. Na poluvremenu - 45:40!

19. minut - Mitrović poentira posle izvanredne sistencije Vilijamsa - 40:38.

18. minut - Mitrović pogađa drugu trojku za čeiri poena zaostatka - 38:34.

17. minut - Erceg pogađa za najveću prednost (35:26), a na drugoj strani Marjanović zakucava uz faul posle asistencije Lazića. Erceg je još jednom fantastičan (18 poena).

16. minut - Marjanović zakucava posle promašaja Lazića, a Arslan je još jednom siguran na drugoj strani (33:26).

15. minut - Arslan korisi dva penala, a Tejić koristi dodavanje Dženkinsa. Pet poena mladog Tejića (29:24). Erceg je nepogrešiv sa linije penala - 8/8.

13. minut - Džavai pogađa, a posle tehničke treneru Atamanu Zvezda koristi samo slobodno bacanje. Arslan pogađa trojku za 27:22.

12. minut - Blažič pogađa dva bacanja za mini seriju Zvezde 5-0.

11. minut - Tejić pogađa trojku za 22:19.

1. četvrtina - 22:16

Erceg ima 12 poena posle prvog dela igre, dok je Mitrović zabeležio 11.

10. minut - Mitrović pogađa dva bacanja, dok Gonlum šest sekundi pre kraja vraća šest poena prednosti. Blažič se odlično oslobađa i prevodi loptu, ali nije pogodio trojku uz zvuk sirene.

9. minut - Domaćin za kratko vreme pravi mini seriju 6-0 i ponovo vraća vođstvo - 20:14.

8. minut - Mitrović koristi novo sjajno dodavanje Vilijamsa (12:9). Cirbes menja Marjanovića. Galatasaraj ponovo ne koristi napad, a Zvezdin kapiten još jednom poentira, da bi posle Ercegovih poena sa linije penala, Mitrović pogodio i trojku (14:14).

5. minut - Kalinić beži svom čuvaru i koristi odlično dodavanje Vilijamsa. Lazić odlično prolazi, ali ne poentira. Zvezda je oštećena jer je Aldemir tom prilikom dirao mrežicu.

4. minut - Lazić faulira Ercega na šutu, a srpski košarkaš pogađa bacanja. Posle novog neiskorišćenog napada crveno-belih Erceg pogađa dve vezane trojke za velikih 12:3. Tajm-aut Radonjića posle serije domaćih 10-0!

3. minut - Aldemir je pogodio za vođstvo, dok se Marjanović nije snašao pod košem protivnika.

2. minut - Meč je poenima otvorio Aradori, ali je Branko Lazić uzvratio trojkom na ulazu u drugi minut igre.