ЕВРОЛИГА: Ерцег и Аројо срушили Звезду после два продужетка

21.11.2014. 18:49 22:11
Markus Vilijams u meču Galatasaraj - Crvena zvezda
Маркус Вилијамс у мечу Галатасарај - Црвена звезда / Извор: Профимедиа

У невероватно узбудљивом мечу у Истанбулу црвено-бели нису успели да забележе тријумф вредан Топ 16 фазе, али су успели да пораз сведу испод осам поена и тако сачувају предност у односу на турски клуб у случају истог броја победа на крају прве фазе такмичења.

Истанбулски трилер! Кошаркаши Црвене звезде поражени су после два продужетка од екипе Галатасараја резултатом 110:103 (22:16, 23:24, 9:23, 28:19, 14:14, 14:7) у мечу 6. кола Евролиге.

Црвено-бели одиграли су сјајан меч на гостовању на Босфору, али период сјајне игре у трећој четвртини и предност од 12 поена (54:42) нису успели да сачувају до краја. Домаћин је у завршници стигао до продужетка тројком Зорана Ерцега са готово пола терена, да би у његовом последњем нападу Вилијамс пропустио прилику да Звезди донесе вредан тријумф који је могао да јој "капарише" Топ 16 фазу. Ипак, београдски тим је у "паклу" дворане "Абди Ипекчи" резултатски заостатак успео да сведе испод осам поена и тако у случају истог броја победа са Галатасарајем такмичење заврши испред турског клуба.

Утакмица у Истанбулу имала је бурну увертиру на дан одигравања сусрета.

Ствари по црвено-беле нису деловеле ни мало светло средином првог полувремена, пошто је сјајном игром српског интернационалца Зорана Ерцега (укупно 32 поена и 7скокова) домаћин имао "плус 11" (35:24). Ипак, одличном одбраном и серијом 14-0 на старту другог полувремена, захваљујући расположеном капитену Луки Митровићу (30 поена) и Николи Калинићу (21 поен), лидер АБА лиге потпуно је преокренуо меч и стигао до поменутих 12 поена предности.

Ипак, упркос сјајној партији Маркуса Вилијамса који је невероватно разигравао своје саиграче (у овом мечу поставио рекорд Евролиге по броју асистенција са 17 додавања) црвено-бели нису успели да се изборе са изванредном пуцачком партијом Карлоса Ароја (26 поена), који је са шест тројки затрпао Звездин кош у завршници регуларног дела и продужетцима, и тако дозволили да испусте готово сигурну победу и одличну позицију пред завршницу прве фазе такмичења у Евролиги.

Вреди споменути и сјајну партију Бобана Марјановића који је са 23 поена и 17 скокова забележио нови "дабл-дабл" у овој сезони, али ни такав учинак горостасног центра Звездиног тима да тријумфује у "Абди Ипекчију".

ЕВРОЛИГА, 6. коло

ГРУПА Д

Нептунас – Лаборал Кућа 80:79
Олимпијакос – Валенсија 77:76
Галатасарај – Црвена звезда 110:103 прод.

ТАБЕЛА:

Олимпијакос 6/0, Црвена звезда 3/3, Галатасарај 3/3, Нептунас 3/3, Лаборал Кућа 2/4, Валенсија 1/5.

ГАЛАТАСАРАЈ: Ерцег 32 (7ск, сл. бацања 14/14, за три 4/7), Џаваи 2, Гонлум 15 (7ск), Вујукас 4, Алдемир 4 (4ск), Николов, Арадори 2, Аројо 26 (4ск, 6ас, за три 6/17), Гулер 10 (8ск), Арслан 15 (6ас), Арар, Урал.  Тренер: Ергин Атаман.

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Вилијамс 8 (17ас, 5ск, за три 1/9), Ребић, Дангубић, Митровић 30 (за два 5/6, за три 4/8, сл. бацања 8/8, 4ск), Лазић 7, Блажич 7, Калинић 21 (4ск, 2ас, за три 3/5), Марјановић 23 (17ск, за два 7/10, сл. бацања 9/11), Тејић 5, Џенкинс, Цирбес 2. Тренер: Дејан Радоњић.

Најзанимљивије детаље меча Галатасарај - Црвена звезда могли сте да пратите на сајту Србије Данас.

ТОК МЕЧА:

Продужетак 2 - 110:103 (14:7)

50. минут - Гонлум полаже, а Џенкинс не узвраћа. Аројо погађа за три и "плус 7" (107:100). Блажич погађа само једно бацање. Звезда ће покушати да разлику спусти испод осам поена што би јој у евентуалном кругу донело предност у односу на турски клуб. Аројо је чувао лопту до краја напада а затим још једном погодио тројку из "немогуће позиције" за девет поена вишка за 110:101, али је Арслан у последњој секунди фаулирао Звездиног капитена Луку Митровића и пружио му шансу да једним поеном донесе гостима какву-такву утеху. Митровић је био сигуран и поставио коначних 110:103! КРАЈ МЕЧА!!!

48. минут - Калинић због пет пенала напушта игру, а Гонлум погађа једно бацање - 100:97. Звезда губи лопту, а судије свирају фаул Марјановићу иако је било очигледно да је Ерцегу испала лопта. Српски интернационалац је и даље непогрешив (14/14) за 32. поен и 102:97. Митровић погађа тројку и чува наду Звезди.

47. минут - Звезда не користи два прва напада, али је Калинић сјајан у одбрани, да би црвено-бели из другог напада Блажич фаулиран на шуту. Алдемир напушта игру због пет пенала, а Звездин бек погађа само једном са линије пенала (96:97). На другој страни Аројо погађа четврту тројку, а Јака Блажич прави фаул у нападу.

Продужетак 1 - 96:96 (14:14)

45. минут - Гулер погађа уз додатно бацање за егал. Марјановић је фаулиран 23 секунде пре краја. Центар Звезде још једном је сигуран са пенала (9/11) за 94:96. Звезда је направила фаул 11 секунди пре краја, а Аројо је био сигуран (96:96). Вилијамс је имао лопту у последњем нападу који је домаћин одлучио да брани, али није поентирао после улаза. ДРУГИ ПРОДУЖЕТАК!

44. минут - Гонлум погађа из другог напада, али је Марјановић одличан са пенала, да би после рампе горостасног центра, Калинић положио за 91:94.

43. минут - Аројо погађа тројку, али Лука Митровић узвраћа истом мером - 89:90.

42. минут - Галатасарај поентира два пута у низу, а Калинић тројком буди Звездине кошаркаше. Митровић поентира у полуконтри за вођство - 86:87.

4. четвртина - 82:82 (28:19)

40. минут - Сјајна одбрана Звезде, али Аројо погађа у последњој секунди напада за прво вођство Галатасараја још од старта трећег дела игре (77:76). Калинић погађа тројку пола минута пре краја, а Аројо не погађа. Гулер прави фаул над Вилијамсом 12 секунди пре краја. Звездин плеј погађа само једном, а после тајм-аута Арслан погађа бацања (79:80). И Марјановић је сигуран са пенала, а Ерцег погађа тројку за десет метара за 82:82!!! Митровић је покушао преко пола терена, али није узвратио. ПРОДУЖЕТАК!

39. минут - Калинић погађа за три, али Арслан узвраћа истом мером за 75:76.

37. минут - Ерцег још једном погађа, овог пута ван 6,75 метара, за само три поена заостатка, да би после блокаде над Вилијамсом и фаула Звездиног плеја смањио на 72:73.

36. минут - Калинић не користи асистенцију Вилијамса, али Марјановић погађа из одбојке за 65:72. Ерцег погађа из игре први пут у другом полувремену (67:72).

34. минут - Калинићу бежи лопта под кошем противника, а Ерцег је још једном непогрешив са линије пенала за само три поена заостатка (60:63). Ипак, Вилијамс неугодну ситуацију нешто касније побољшава тројком за 62:68.

33. минут - Тројком Гулера домаћин враћа неизвесност - 60:65.

32. минут - Сјајни Вилијамс 11. асистенцијом омогућава Цирбесу закуцавање и "плус 8" (57:65).

3. четвртина - 54:63 (9:23)

30. минут - Блажич је сигуран са пенала а затим и Митровић за 54:63. Арслан не успева да реализује последњи напад.

29. минут - Митровић погађа два бацања, а Вујукас смањује на 52:59.

27. минут - Период игре са много промашаја, да би Вилијамс то прекинуо - 47:57.

25. минут - Домаћин поентира тек после четири и по минута игре у трећем периоду преко Вујукаса.

24. минут - Галатасарај без поена у прва три минута. Марјановић поентира после сјајне акције Вилијамса и Митровића, а Калинић погађа из тешке позиције. И Лазић погађа за серију 14-0 (45:54), а Вујукас прави фаул у нападу.

22. минут - Марјановић везује четири поена на старту, да би потом исто учинио Калинић после феноменалне асистенције Вилијамса за серију Звезде 8-0 и вођство од 45:48. Тајм-аут за Атамана.

2. четвртина - 45:40 (23:24)

Зоран Ерцег после првог полувремена има чак 18 уписаних поена уз шут са линије пенала 8/8. У редовима Црвене звезде капитен Лука Митровић је изванредан за 16 кошева (4/5 за два, 2/3 за три).

20. минут - Аројо везује пет поена и враћа озбиљну предност домаћој екипи - 45:38. Радоњић тражи тајм-аут који је уродио плодом, јер је Вилијамс погодио за "минус 5" (45:40). Арадори погађа у последњем нападу, али након звука сирене. На полувремену - 45:40!

19. минут - Митровић поентира после изванредне систенције Вилијамса - 40:38.

18. минут - Митровић погађа другу тројку за чеири поена заостатка - 38:34.

17. минут - Ерцег погађа за највећу предност (35:26), а на другој страни Марјановић закуцава уз фаул после асистенције Лазића. Ерцег је још једном фантастичан (18 поена).

16. минут - Марјановић закуцава после промашаја Лазића, а Арслан је још једном сигуран на другој страни (33:26).

15. минут - Арслан кориси два пенала, а Тејић користи додавање Џенкинса. Пет поена младог Тејића (29:24). Ерцег је непогрешив са линије пенала - 8/8.

13. минут - Џаваи погађа, а после техничке тренеру Атаману Звезда користи само слободно бацање. Арслан погађа тројку за 27:22.

12. минут - Блажич погађа два бацања за мини серију Звезде 5-0.

11. минут - Тејић погађа тројку за 22:19.

1. четвртина - 22:16

Ерцег има 12 поена после првог дела игре, док је Митровић забележио 11.

10. минут - Митровић погађа два бацања, док Гонлум шест секунди пре краја враћа шест поена предности. Блажич се одлично ослобађа и преводи лопту, али није погодио тројку уз звук сирене.

9. минут - Домаћин за кратко време прави мини серију 6-0 и поново враћа вођство - 20:14.

8. минут - Митровић користи ново сјајно додавање Вилијамса (12:9). Цирбес мења Марјановића. Галатасарај поново не користи напад, а Звездин капитен још једном поентира, да би после Ерцегових поена са линије пенала, Митровић погодио и тројку (14:14).

5. минут - Калинић бежи свом чувару и користи одлично додавање Вилијамса. Лазић одлично пролази, али не поентира. Звезда је оштећена јер је Алдемир том приликом дирао мрежицу.

4. минут - Лазић фаулира Ерцега на шуту, а српски кошаркаш погађа бацања. После новог неискоришћеног напада црвено-белих Ерцег погађа две везане тројке за великих 12:3. Тајм-аут Радоњића после серије домаћих 10-0!

3. минут - Алдемир је погодио за вођство, док се Марјановић није снашао под кошем противника.

2. минут - Меч је поенима отворио Арадори, али је Бранко Лазић узвратио тројком на улазу у други минут игре.