117.1627
109.3752

SP: Prvenac Ronalda za pirovu pobedu Portugala

26.06.2014. 18:00 14:42
Ronaldo postiže svoj prvi gol na Mundijalu u Brazilu u meču trećeg kola protiv Gane / Izvor: Tanjug
Najbolji fudbaler sveta konačno je postigao gol u pobedi svog tima nad Ganom od 2:1, ali ovaj trijumf nije produžio boravak portugalskog tima na južnoameričkom kontinentu. Obe selekcije vraćaju se kući, dok će u nastavak Nemačka i SAD.

Reprezentacija Portugala savladala je slekciju Gane rezultatom 2:1 (1:0) u meču poslednjeg kola Grupe G na Mundijalu u Brazilu.

4. Gana 1

Na stadionu "Nasional" u Braziliji Portugalci su slavili pobedu koja ima na kraju nije mnogo značila ništa više od prestiža i izbegavanja nezahvalne poslednje pozicije u ovoj grupi. U osminu finala sa druge pozicije ne ide ni Gana, već SAD iako je u drugom meču poslednjeg kola igranom u Resifeu poražen od Nemačke rezultatom 1:0 golom Tomasa Milera.

Portugal je u prvom poluvremenu bio nešto bolji, iako se igralo prilično otvoreno na obe strane. Ronaldo i ekipa su do prednosti stigli na isteku pola časa igre, ali jedini pogodak nije njihovo, već delo defanzivca Gane Bojea koji je nesretno zahvatio loptu posle centaršuta Velosoa i savladao golmana Daudu.

Džon Boje postiže autogol na meču Portugal - Gana na Mundijalu u Brazilu
Džon Boje postiže autogol na meču Portugal - Gana na Mundijalu u Brazilu / Izvor: Tanjug

Ipak, u nastavku je Gana zaigrala znatno odlučnije, rešena da pokuša da preokrene rezultat, pa je kao plod takve igre u 57. minutu stigla do izjednačenja golom Đana posle odličnog centaršuta Asamoe. Ganjani su se u nastavku potpuno otvorili, jer bi ih još dva postignuta gola u tim momentima vodila dalje. Ipak, u takvoj igri i najboplji fudbaler sveta Ronaldo imao je više prostora, a iako ga nije koristio, u završnici je uspeo da postigne pogodak, pošto je u 80. minutu iskoristio veliku grešku odbrane afričkog tima i iz neposredne blizine zakucao loptu u gol Daude, za svoj prvenac na Mundijalu u Brazilu.

Asamoa Đan postiže izjednačujući gol na meču Portugal - Gana na SP u Brazilu
Asamoa Đan postiže izjednačujući gol na meču Portugal - Gana na SP u Brazilu / Izvor: Tanjug

U nastavak takmičenja idu Nemačka i SAD. Amerikanci će na megdan Belgijancima u osmini finala, dok će poslednji par prvog kola nokaut faze biti poznat posle večerašnjih završnih mečeva u Grupi H, kada će biti poznat protivnik "pancera".

Portugal: Beto – Amorim, Bruno Alveš, Pepe, Pereira – Veloso, Karvaljo, Mutinjo – Nani, Ronaldo, Eder.

Gana: Dauda – Asamoa, Boje, Mensah, Aful – Rabiu, Badu – Atsu, A. Aju – Đan, Varis.

Tekstualni prenos mogli ste da pratite na sajtu "Srbija Danas".

TOK MEČA:

96. minut - KRAJ!!! Pirova pobeda Portugala. Ne bi mnogo promenilo, što se plasmana tiče, ni da je bilo suprotno. Dalje idu Nemačka i Portugal.

94+5. minut - Đan šutira iz slobodnog udarca. Preko živog zida i preko gola.

Pali su Ganjani u igri posle gola Ronalda, kao da ih je potpuno dotukao, što Portugalac koristi da se još dva-tri puta nađe u izglednoj situaciji, ali Dauda čuva koliko-toliko aktivan rezultat u završnici.

80. minut - GOOOOOL!!! 2:1! Konačno Ronaldo! Još jedna katastrofalna intervencija odbrane Gane, jedan "balon" u petercu Dauda užasno odbija, lopta pada na nogu Ronaldu koji postiže svoj prvi gol na Mundijalu u Brazilu!

73. minut - Još jedna pomalo sporna odluka i još jednom je Boje umalo bio tragičar. Ronaldo je prošao po levoj strani, pokušao da prođe, a defanzivac Gane ga odgurnuo levom rukom, a najbolji fudbaler sveta pao kao pokošen. Sudija je samo odmahnuo rukom.

Konstantan pritisak Gane pred golom protivnika. Afrički tim rešen je da postigne pogodak koji bi ga možda odveo u narednu rundu, dok Portugalci deluju kao da su svesni da oni za tako nešto imaju veoma male šanse.

61. minut - Nova šansa za Ganu! Gotovo istovetna kao kod postignutog gola, ali je Varis glavom promašio gol iz izgledne situacije, sa samo 5-6 metara.

57. minut - GOOOOL!!!! 1:1! Asamoa je sjajno centrirao sa leve strane, a Đan se našao na pravom mestu i glavom pogodio sa samo nekoliko metara.

U 55. minutu susreta  u Resifeu Nemačka je golom Milera povela rezultatom 1:0.

51. minut - Dobra prilika za Đana koji se sam izborio za poziciju za udarac i sa nekih dvadesetak metara ipak tukao pored gola.

48. minut - Veloso je šutirao sa distance posle odličnog prodora i dodavanja Ronalda, ali lopta odlazi pored gola.

45+2. minut - Kraj prvog poluvremena! Portugalci vode, bili su bolji tokom većeg dela prvog poluvremena, ali su Ganjani u završnici pokazli da će se boriti do kraja. 1:0!

42. minut - Sporna situacija u kaznenom prostoru Portugalaca. Đan je prelako pao iako je bilo kontakta sa Alvešom, ali premalo za kazneni udarac.

40. minut - Acu odlično ulazi u kazneni prostor Portugala, vara Pereiru, lepo šutira u dalji ugao, ali pored leve stative. Ganjani sve bolji!

37. minut - Uzvraćaju reprezentativci Gane, odličan centaršut sa leve strane, ali Đan iz izgledne pozicije, sa 6-7 metara ne zahvata loptu kako valja, pa ona odlazi daleko pored gola.

30. minut - GOOOOOL!!! 1:0! Veloso je oštro centrirao sa leve strane, a Boje nes(p)retno zahvatio loptu i pogodio svoju mrežu!

19. minut - Posle centaršuta Karvalja, Ronaldo glavom šutira, ali golman Dauda je oprezan i ostaje 0:0.

12. minut - Slobodan udarac sa 30 metara izveo je Ronaldo, golman Dauda uspeo je da odbrani sjajan šut Portugalca.

10. minut - Golman Dauda istrčava van šesnaesterca i spasava opasnost pred svojim golom.

Abdula Fatau Dauda skreće loptu do prečke posle šuta Ronalda na meču Portugal - Gana na SP u Brazilu / Izvor: Tanjug

4. minut - Ronaldo šutira sa desne strane, lopta je okrznula prečku, i odbila se u polje. Golman Dauda već je bio savladan, ali rezultat je ostao 0:0.