SP: Srbija, moćna sila, duplo jača od Brazila!

10.09.2014. 18:20 09:29
N. R.
Košarkaši Srbije slave plasman u polufinale SP
Košarkaši Srbije slave plasman u polufinale SP / Izvor: Beta/AP

Briljantna partija izabranika Aleksandra Đorđevića u četvrtfinalu. Rival „orlova“ u borbi za finale biće pobednik duela Francuska-Španija (sreda, 22:00).

Ma, kakva samba, srpsko kolce je hit u Madridu! Reprezentacija Srbije zgromila je u četvrtfinalu Svetskog prvenstva favorizovani Brazil i revanširala se u pravom trenutku „kariokama“ za poraz u prvoj fazi turnira. Predvođeni Milošem Teodosićem i Nemanjom Bjelicom „orlovi“ su pripitomili četiri NBA zvezde Brazila, ali i ostale šutere Južnoamerikanaca. Rečju, Srbija je u „Siti Areni“ odžala javni čas košarke, Brazil je posle blamaže u polufinalu Svetskog prvenstva u fudbalu i ubedljivog poraza od Nemačke, doživeo nokaut i u igri pod obručima, Srbija-Brazil 84:56 (21:17, 16:15, 29:12, 18:12).

Selektor Srbije Aleksandar Đorđević očitao je lekciju mnogo iskusnijem kolegi Rubenu Manjanu. Granitnom odbranom, Srbija je onemogućila sve bitne poluge „karioka“ da se razmahnu, a u napadu je, kao nekada „Sale Nacionale“ bez greške dirigovao Miloš Teodosić. Nestašni plejmejker bio je nerešiva enigma za odbranu rivala, odličan je bio i Nemanja Bjelica, što je bilo dovoljno za pet poena prednosti na velikom odmoru.

Selektor Srbije Aleksandar Đorđević
Selektor Srbije Aleksandar Đorđević / Izvor: Beta/AP

A, u nastavku meča – rapsodija!

Razigrali su se i centri Miroslav Raduljica i Nenad Krstić, proradio je Bogdan Bogdanović, doprinos u napadu dali su i Stefan Marković i Nikola Kalinić. Srpski košarkaši u napadu su naplatili perfektnu odbranu, a Brazilcima nije dozvoljeno da liče na selekciju koja je u dosadašnjem delu turnira zabeležila pet trijumfa, uz poraz od domaćina Španije.

„Olrovi“ su napravili fenomenalan rezultat plasmanom u polufinale, a kada su već stigli pred vrata raja, šteta bi bila da ih ne otvore. Makar i nogom,  da zadrhte Pirineji!

Centar Srbije Miroslav Raduljica
Centar Srbije Miroslav Raduljica / Izvor: Beta/AP

SRBIJA-BRAZIL 84:56 (21:17, 16:15, 29:12, 18:12)

DVORANA: Siti arena u Madridu.

SUDIJE: Stiven Anderson (SAD), Hoze Rejes (Meksiko), Boris Rižik (Ukrajina).

SRBIJA: Teodosić 23 (4sk, 3as, 10/10 za jedan), Simonović, Jović (3sk, 3as), Bogdanović 12 (6sk), Bjelica 8 (8sk, 5as), Marković 9 (3sk), Kalinić 5, Birčević 3, Krstić 10 (5/7 za dva), Raduljica 10 (4sk), Katić, Štimac 4.

BRAZIL: Mačado, Neto 6 (5sk), Hetšajmer 2, Tejlor, Garsija 8, Uertas 4 (9as), Barbosa 5, Varežao 12 (9sk), Đovanoni, Nene 4 (4sk), Vijera 12, Spliter 3 (8sk).

Dešavanja iz dvorane „Siti arena“ u Madridu mogli ste da pratite uživo u tekstualnom prenosu na Srbiji Danas.

4/4

40. minut: Štimac je svojim prvim poenima (84:54), podigao na 30 razlike prenosti, da bi zatim Neto postavio konačnih 84:56.

37. minut - Potpuna nemoć Brazila. Hetšajmer je pokušao da realizuje ulaz, međutim Bogdanović mu je sjajnom blokadom to onemogućio.

36. minut - Posle trojke Birčevića, sa gotovo identične pozicije sa koje je Boganović nekoliko minuta pre ubacio (80:51), Đorđević je rešio da ubaci Vladimira Štimca.

Bogdan Bogdanović
Bogdan Bogdanović / Izvor: Beta/AP

35. minut - Simonović prvi put na parketu madridske hale, a ušao je umesto Kalinića.

34. minut - Bogdanović je asistirao Raduljici, koji zakucava za 77:48.

33. minut - Razigrao se Marković, trojka srpskog plejmejkera, 69:44. I kalinić je ubacio za tri poena, a onda projektil Bogdanovića za 75:46!

3/4

30. minut - Minijature Krstića, Srbija vodi sa 62:39. Trojka Neta posle četiri minuta i 11 sekundi bez koša Brazila, 62:42. Poeni Markovića, pa "duga dvojka" Krstića i na kraju poeni Barbose, 66:44.

28. minut - Zakucavanje Krstića, pa trojka Teodosića u poslednjem sekundu napada za maksimalnih plus 20, 58:38. Teodosić je postigao 23 poena!

25. minut - Uertas je prekinuo niz Srbije, a onda je Bogdanović bio precizan izvan linije za tri poena., 53:36.

Nenad Krstić
Nenad Krstić / Izvor: Beta/AP

23. minut - Raduljica je nezaustavljiv u trećem kvartalu, izborio je ličnu grešku Varežaoa. Manjano je tražio tajm-aut, a tokom pauze tehničke greške dobili su Spliter i Vijera! Centar Srbije pogodio je drugi penal, a onda je na liniju slobodnih bacanja stao Teodosić. Postigao je četiri poena, 10/10 za sada, maksimalnih 48.34! Pas Teodosića za Markovića i 50:34!

22. minut - Perfektan start drugog poluvremena. zakucavanja Raduljice i Bogdanovića, 41:32. Seriju 12:0 prekida Varežao, 41:34. Lep potez Raduljice, 43:34.

Teodosić je briljirao u prvom poluvremenu sa 16 poena, Bjelica je sakupio osam poena i pet skokova. Vijera je najefikasniji u Brazilu sa devet poena, po poen manje zabeležili su Varežao i Garsija.

2/4

20. minut - Srbija je u plus fazi. Krstić pogađa, 37:32. Pet poena prednosti na poluvremenu za Srbiju!

19. minut - Seriju Brazila 9:0 prekida Bjelica. Nova trojka za našu selekciju, 32:32. Teodosić je ponovo izborio tri slobodna bacanja, sjajni plejmejker je ponovo nepogrešiv, 35:32.

17. minut - Žuti minuti "orlova". Brazilci su jaki u tranziciji, zakucavanje Nenea i polaganje Vijere donose vođstvo izabranicima Rubena Manjana, 29:30. Serija Brazila 7:0.

16. minut - Majstorija Teodosića, ulaz za 29:23. Nene Ilario je prekinuo zakucavanjem seriju Srbije 8:0 , 29:25. Sudije su dodelile sumnjivu ličnu grešku Teodosiću, Raulzinjo Neto je bio polovično precizan sa linije penala, 29:26. Promašaj Teodosića za trojku.

14. minut - Novi poeni Bogdanovića, Srbija je izašla iz kriznog perioda. Raduljica je obezbedio dva slobodna bacanja, ubacio je prvo, 27:23. Zaustavljen je napad "karioka", Đovanoni je promašo ceo obruč pri putu za tri poena.

12. minut - Garsija je odlično započeo drugu deonicu sa dve trojke. Brazil je na kratko poveo, ali je Teodosić pogodio novu trojku i stigao već do 11. poena, 24:23.

1/4

10. minut - Bjelica je preuzeo odgovornost u finišu uvodne deonice i sa tri poena (bacanje i ulaz) obezbedio Srbiju plus četiri na prvoj pauzi, 21:17.

8. minut - Varežao i Vijera održavaju Brazilce u igri. Posle duže vremena poentirao je Bjelica za 16:13. Sa druge strane, Varežao je pogodio dva od tri slobodna bacanja., 16:15

6. minut - Kalinić i Teodosić donose Srbiji maksmilanih pet poena viška, 14:9.

4. minut - Marković pogađa iz ulaza, Vijera uzvraća trojkom, ali "bomba" Teodosića i "orlovi" su na plus tri, 10:7.

2. minut - Pogodili su Varežao sa distance i Vijera iz prodora za Brazil, na drugoj strani, zakucavanje Raduljice i tri slobodna bacanja Teodosića donose prvo vođstvo Srbiji, 5:4.