СП: Србија, моћна сила, дупло јача од Бразила!

10.09.2014. 18:20 09:29
Н. Р.
Košarkaši Srbije slave plasman u polufinale SP
Кошаркаши Србије славе пласман у полуфинале СП / Извор: Бета/АП

Бриљантна партија изабраника Александра Ђорђевића у четвртфиналу. Ривал „орлова“ у борби за финале биће победник дуела Француска-Шпанија (среда, 22:00).

Ма, каква самба, српско колце је хит у Мадриду! Репрезентација Србије згромила је у четвртфиналу Светског првенства фаворизовани Бразил и реванширала се у правом тренутку „кариокама“ за пораз у првој фази турнира. Предвођени Милошем Теодосићем и Немањом Бјелицом „орлови“ су припитомили четири НБА звезде Бразила, али и остале шутере Јужноамериканаца. Речју, Србија је у „Сити Арени“ оџала јавни час кошарке, Бразил је после бламаже у полуфиналу Светског првенства у фудбалу и убедљивог пораза од Немачке, доживео нокаут и у игри под обручима, Србија-Бразил 84:56 (21:17, 16:15, 29:12, 18:12).

Селектор Србије Александар Ђорђевић очитао је лекцију много искуснијем колеги Рубену Мањану. Гранитном одбраном, Србија је онемогућила све битне полуге „кариока“ да се размахну, а у нападу је, као некада „Сале Национале“ без грешке дириговао Милош Теодосић. Несташни плејмејкер био је нерешива енигма за одбрану ривала, одличан је био и Немања Бјелица, што је било довољно за пет поена предности на великом одмору.

Selektor Srbije Aleksandar Đorđević
Селектор Србије Александар Ђорђевић / Извор: Бета/АП

А, у наставку меча – рапсодија!

Разиграли су се и центри Мирослав Радуљица и Ненад Крстић, прорадио је Богдан Богдановић, допринос у нападу дали су и Стефан Марковић и Никола Калинић. Српски кошаркаши у нападу су наплатили перфектну одбрану, а Бразилцима није дозвољено да личе на селекцију која је у досадашњем делу турнира забележила пет тријумфа, уз пораз од домаћина Шпаније.

„Олрови“ су направили феноменалан резултат пласманом у полуфинале, а када су већ стигли пред врата раја, штета би била да их не отворе. Макар и ногом,  да задрхте Пиринеји!

Centar Srbije Miroslav Raduljica
Центар Србије Мирослав Радуљица / Извор: Бета/АП

СРБИЈА-БРАЗИЛ 84:56 (21:17, 16:15, 29:12, 18:12)

ДВОРАНА: Сити арена у Мадриду.

СУДИЈЕ: Стивен Андерсон (САД), Хозе Рејес (Мексико), Борис Рижик (Украјина).

СРБИЈА: Теодосић 23 (4ск, 3ас, 10/10 за један), Симоновић, Јовић (3ск, 3ас), Богдановић 12 (6ск), Бјелица 8 (8ск, 5ас), Марковић 9 (3ск), Калинић 5, Бирчевић 3, Крстић 10 (5/7 за два), Радуљица 10 (4ск), Катић, Штимац 4.

БРАЗИЛ: Мачадо, Нето 6 (5ск), Хетшајмер 2, Тејлор, Гарсија 8, Уертас 4 (9ас), Барбоса 5, Варежао 12 (9ск), Ђованони, Нене 4 (4ск), Вијера 12, Сплитер 3 (8ск).

Дешавања из дворане „Сити арена“ у Мадриду могли сте да пратите уживо у текстуалном преносу на Србији Данас.

4/4

40. минут: Штимац је својим првим поенима (84:54), подигао на 30 разлике прености, да би затим Нето поставио коначних 84:56.

37. минут - Потпуна немоћ Бразила. Хетшајмер је покушао да реализује улаз, међутим Богдановић му је сјајном блокадом то онемогућио.

36. минут - После тројке Бирчевића, са готово идентичне позиције са које је Богановић неколико минута пре убацио (80:51), Ђорђевић је решио да убаци Владимира Штимца.

Bogdan Bogdanović
Богдан Богдановић / Извор: Бета/АП

35. минут - Симоновић први пут на паркету мадридске хале, а ушао је уместо Калинића.

34. минут - Богдановић је асистирао Радуљици, који закуцава за 77:48.

33. минут - Разиграо се Марковић, тројка српског плејмејкера, 69:44. И калинић је убацио за три поена, а онда пројектил Богдановића за 75:46!

3/4

30. минут - Минијатуре Крстића, Србија води са 62:39. Тројка Нета после четири минута и 11 секунди без коша Бразила, 62:42. Поени Марковића, па "дуга двојка" Крстића и на крају поени Барбосе, 66:44.

28. минут - Закуцавање Крстића, па тројка Теодосића у последњем секунду напада за максималних плус 20, 58:38. Теодосић је постигао 23 поена!

25. минут - Уертас је прекинуо низ Србије, а онда је Богдановић био прецизан изван линије за три поена., 53:36.

Nenad Krstić
Ненад Крстић / Извор: Бета/АП

23. минут - Радуљица је незаустављив у трећем кварталу, изборио је личну грешку Варежаоа. Мањано је тражио тајм-аут, а током паузе техничке грешке добили су Сплитер и Вијера! Центар Србије погодио је други пенал, а онда је на линију слободних бацања стао Теодосић. Постигао је четири поена, 10/10 за сада, максималних 48.34! Пас Теодосића за Марковића и 50:34!

22. минут - Перфектан старт другог полувремена. закуцавања Радуљице и Богдановића, 41:32. Серију 12:0 прекида Варежао, 41:34. Леп потез Радуљице, 43:34.

Теодосић је бриљирао у првом полувремену са 16 поена, Бјелица је сакупио осам поена и пет скокова. Вијера је најефикаснији у Бразилу са девет поена, по поен мање забележили су Варежао и Гарсија.

2/4

20. минут - Србија је у плус фази. Крстић погађа, 37:32. Пет поена предности на полувремену за Србију!

19. минут - Серију Бразила 9:0 прекида Бјелица. Нова тројка за нашу селекцију, 32:32. Теодосић је поново изборио три слободна бацања, сјајни плејмејкер је поново непогрешив, 35:32.

17. минут - Жути минути "орлова". Бразилци су јаки у транзицији, закуцавање Ненеа и полагање Вијере доносе вођство изабраницима Рубена Мањана, 29:30. Серија Бразила 7:0.

16. минут - Мајсторија Теодосића, улаз за 29:23. Нене Иларио је прекинуо закуцавањем серију Србије 8:0 , 29:25. Судије су доделиле сумњиву личну грешку Теодосићу, Раулзињо Нето је био половично прецизан са линије пенала, 29:26. Промашај Теодосића за тројку.

14. минут - Нови поени Богдановића, Србија је изашла из кризног периода. Радуљица је обезбедио два слободна бацања, убацио је прво, 27:23. Заустављен је напад "кариока", Ђованони је промашо цео обруч при путу за три поена.

12. минут - Гарсија је одлично започео другу деоницу са две тројке. Бразил је на кратко повео, али је Теодосић погодио нову тројку и стигао већ до 11. поена, 24:23.

1/4

10. минут - Бјелица је преузео одговорност у финишу уводне деонице и са три поена (бацање и улаз) обезбедио Србију плус четири на првој паузи, 21:17.

8. минут - Варежао и Вијера одржавају Бразилце у игри. После дуже времена поентирао је Бјелица за 16:13. Са друге стране, Варежао је погодио два од три слободна бацања., 16:15

6. минут - Калинић и Теодосић доносе Србији максмиланих пет поена вишка, 14:9.

4. минут - Марковић погађа из улаза, Вијера узвраћа тројком, али "бомба" Теодосића и "орлови" су на плус три, 10:7.

2. минут - Погодили су Варежао са дистанце и Вијера из продора за Бразил, на другој страни, закуцавање Радуљице и три слободна бацања Теодосића доносе прво вођство Србији, 5:4.