SP, ČETVRTFINALE: Odlične srpske devojke nedovoljne za Tursku i sudije

03.10.2014. 17:50 22:36
Detalj sa meča četvrtfinala SP u Turskoj između Srbije i domaće selekcije
Detalj sa meča četvrtfinala SP u Turskoj između Srbije i domaće selekcije / Izvor: Foto: fiba.com

Naš tim odigrao izuzetno hrabro protiv favorizovanog domaćina, ali je preokret u završnici trećeg perioda i mala pomoć "ljudi u crnom" u poslednjih deset minuta omogućila domaćinu da se plasira u borbu za medalje (61:62).

Ženska košarkaška reprezentacija Srbije nije uspela da se plasira u polufinale Svetskog prvenstva u Turskoj pošto je u četvrtfinalnom duelu sa domaćinom šampionata poražena rezultatom 62:61 (18:13, 6:17, 17:10, 21:21).

Tim Marine Maljković pokazao je veoma lepu igru tokom većeg dela utakmice, ali je domaća selekcija nošena podrškom navijača u dvorani "Abdi Ipekči", uz nekoliko neobičnih odluka sudijske trojke u završnici, uspela da izbori plasman među četiri najbolje selekcije na Mundobasketu.

Sjajna partija srpskih košarkašica u prvom delu igre ipak nije krunisana plasmanom u samu završnicu šampionata. Hrabro su zaigrale naše devojke protiv favorizovanog domaćina, vrlo dobrom igrom u završnici drugog perioda stigle do šest poena "viška" na poluvremenu (30:24), da bi na startu trećeg perioda ona rasla do "plus 10" (36:26).

Ipak, nije uspeo naš tim da se izbori sa velikim pritiskom i nešto angažovanijom igrom u odbrani turske ekipe, pa od 28. do 33. minuta nije uspeo da postigne koš, dok su Turkinje potpuno preokrenule rezultat serijom 14-0. Nisu se predale naše igračice, trojkama odlične Nevene Jovanović i kapitenskim vođenjem igre Milice Dabović uspele su potpuno da se vrate u igru i u samu završnicu uđu u gotovo potpunom rezultatskom egalu.

Ipak, u samoj završnici, nekoliko čudnih sudijskih odluka, po pravilu na štetu našeg tima, omogućili su našem protivniku da izbori plasman u polufinale i ponovi uspeh iz meča za treće mesto lanjskog Evropskog prvenstva na kojem su takođe savladale našu selekciju koja, uprkos činjenici da nije uspela da se plasira u samu završnicu, nikako nije razočarala, već je na ovom šampionatu pokazala da ima budućnost i da vreme radi za naš nacionalni tim, potvrdivši da je počela jedna nova era srpske reprezentativne košarke koju su najavili naši seniori srebrnom medaljom na Mundobasketu u Španiji.

Najefikasnija u našoj selekciji bila je Milica Dabović sa 18 koševa, dok je sjajnu partiju pružila Nevena Jovanović sa 16 poena, šest skokova i šutem za tri poena 4/4. Jedanaest koševa dodala je Jelena Milovanović. U pobedničkom sastavu neverovatan učinak od 14 poena i čak 19 skokova imala je Lara Sanders, dok je 12 koševa postigla Sazij Ivegin.

SRBIJA: Radočaj 8 (7as), Mandić, Čađo, Krnjić 1 (6sk), Jovanović 16 (6sk, 4/4 za tri), Milovanović 11 (5sk, 3/6 za tri), Butulija, Ajduković 5 (8sk), Marković, M. Dabović 18 (4/9 za tri), A.Dabović 2, Rad. Selektor: Marina Maljković.

TURSKA: Palazoglu 1, Čanitez 7, Keksal, Vardarli 8, Dalgalar, Tunčler 4, Alben 8, Jilmaz 6 (8sk), Sanders 14 (19sk), Senjurek, Ivegin 12 (4/7 za tri), Čaglar 2. Selektor: Čejhun Jildizoglu.

Četvrtfinalni meč SRBIJA - TURSKA mogli ste da pratite na sajtu Srbije Danas.

TOK MEČA:

4. četvrtina - 21:21 (61:62)

Ni posle dva minuta igre u poslednjem periodu nije bilo koša za naš tim, da bi Čanitez pogodila trojku za 40:45. Ajduković konačno poentira posle serije 14-0 za turski tim, da bi se posle trojke Nevene Jovanović naša ekipa potpuno vratila u meč (45:45). Sanders i dva puta Jilmaz su poentirale za novu seriju Turske od 6-0, za novu opipljiviju prednost i tajm-aut Marine Maljković - 51:45.

Milica Dabović je poentirala sa linije penala, ali je Jilmaz vezala svoj šesti uzastopni poen, da bi posle novih propuštenih napada našeg tima Maljkovićeva još jednom morala da zatraži minut odmora na 3:22 do kraja meča (47:53). Ni tajm-aut nije odmah urodio plodom, ali je Radočaj posle ukradene lopte nešto kasnije poentirala za "minus 6", pa je i turskog selektora Jildizoglua naterala na isti korak. Na ulazu u poslednja dva minuta sudije nisu sudile očigledne korake turskog tima, ali je posle oduzete lopte Milovanovićeva pogodila trojku za 54:57.

Nekoliko čudnih odluka sudija u završnici, ali je Jovanovićeva još jednom pogodila za tri i pedeset sekundi pre kraja dovela naš tim na "minus 3" (59:61). Palazoglu je pogodila jedno bacanje, da bi Radočaj posle promašene trojke pogodila za dva. Ipak, bilo je samo 1,6 sekundi do kraja, a Turkinje su imale napad, pa je posle tajm-auta usledio brz faul. Međutim, bilo je premalo vremena, a naš tim nije uspeo da napravi faul, pa je domaćin otišao u polufinale - 61:62.

3. četvrtina - 10:17 (40:41)

Odmah na startu trećeg perioda Milovanović pogađa trojku za najveće vođstvo Srbije od devet poena (33:24). Odlična igra u odbrani onemogućila je domaćina da poentira gotovo tri minuta, da bi tek krajem 23. minuta Sanders poentirala, ali je sjajna Milica Dabović još jedno pogodila trojku za "plus 10" - 36:26. Usledio je novi period igre sa mnogo promašaja sa obe strane, što je odgovaralo našem timu, jer je čuvana prednost od deset poena.

Posle tajm-auta koji je zatražio turski selektor Ivegin je pogodila trojku za svoj deveti poen. Radočaj je pogođenim bacanjima čuvala prednost koja je umirivala, da bi posle pogotka Ajdukovićeve, Vardarli pogodila za tri i razbudlia domaću publiku (40:34). Sanders je pogodila dva bacanja na ulazu u poslednja dva minuta, da bi posle drugog vezanog neiskorišćenog napada Ivegin pogodila novu trojku i smanjila na samo tri poena zaostatka - 40:39. Naša selekcija nije poentirala u poslednja tri minuta pretposlednjeg perioda, pa je u poslednjem napadu Sanders svojim 11. poenom dovela domaćina u vođstvo pred poslednji odmor - 40:41.

Milica Dabović u četvrtfinalnom duelu na SP protiv Turske
Milica Dabović u četvrtfinalnom duelu na SP protiv Turske / Izvor: Foto: fiba.com

2. četvrtina - 17:6 (30:24)

Nije bilo poena u prvih šezdesetak sekundi, da bi posle trojke Nevene Jovanović turske igračice ušle u preiod smušenosti, što naše košarkašice nisu uspele da kazne, pa je posle dva i po minuta bilo 18:16. Vardarli pogađa trojku za +5, ali Radočaj uzvraća pogotkom o tablu. Usledio je period nepovezane igre na obe strane, pa nije bilo koševa više od tri minuta.

Čanitez je posle dužeg vremena pogodila za Tirsku, ali je Milica Dabović pogodila trojku, da bi dva minuta pre velikog odmora Nevena Jovanović pogodila novu trojku za vođstvo našeg tima - 24:23. Još jednom je naš tim odbranio napad, da bi Milica Dabović pogodila posle odličnog ulaza za seriju 8-0 i vođstvo od 26:23. Tek na ulazu u poslednji minut Sanders je pogodila bacanje, da bi raspoložena Milica Dabović još jednom ubacila trojku, a nervozna Jilmaz zaradila namernu ličnu grešku. Nije to najbolje iskorišćeno, ali je na poluvreme naša selekcija otišla sa odličnih 30:24.

1. četvrtina - 13:18

Čvrsto je počela naša selekcija u odbrani, ali je skok bio nešto slabiji. Domaća selekcija pogodila prva dva šuta za tri poena preko Ivegin, dok su na drugoj strani sestre Dabović pogađale za 8:5 za domaću selekciju posle prva četiri minuta. Usledila su tri vezana promašaja našeg tima, pa je posle polovine uvodnog dela igre ostalo 8:5.

Milica Dabović je pogodila trojku na isteku šestog minuta, a solidno je delovao i naš skok u napadu, da bi posle jednog kontranapada naša selekcija stigla do izjednačenja - 10:10. Alben iz igre i Sanders sa linije penala vratile su prednost za turski tim, da bi posle tri vezana neiskorišćena napada našeg tima Tunčler povećala na 16:10. Krnjić je pogodila jedno bacanje na ulazu u poslednji minut prvog dela, ali Turkinje nisu iskoristile napad, da bi Milovanović smanjila na 16:13. Ipak, Čaglar pogađa u završnici za 18:13 posle prvog perioda.