СП, ЧЕТВРТФИНАЛЕ: Одличне српске девојке недовољне за Турску и судије

03.10.2014. 17:50 22:36
Detalj sa meča četvrtfinala SP u Turskoj između Srbije i domaće selekcije
Детаљ са меча четвртфинала СП у Турској између Србије и домаће селекције / Извор: Фото: fiba.com

Наш тим одиграо изузетно храбро против фаворизованог домаћина, али је преокрет у завршници трећег периода и мала помоћ "људи у црном" у последњих десет минута омогућила домаћину да се пласира у борбу за медаље (61:62).

Женска кошаркашка репрезентација Србије није успела да се пласира у полуфинале Светског првенства у Турској пошто је у четвртфиналном дуелу са домаћином шампионата поражена резултатом 62:61 (18:13, 6:17, 17:10, 21:21).

Тим Марине Маљковић показао је веома лепу игру током већег дела утакмице, али је домаћа селекција ношена подршком навијача у дворани "Абди Ипекчи", уз неколико необичних одлука судијске тројке у завршници, успела да избори пласман међу четири најбоље селекције на Мундобаскету.

Сјајна партија српских кошаркашица у првом делу игре ипак није крунисана пласманом у саму завршницу шампионата. Храбро су заиграле наше девојке против фаворизованог домаћина, врло добром игром у завршници другог периода стигле до шест поена "вишка" на полувремену (30:24), да би на старту трећег периода она расла до "плус 10" (36:26).

Ипак, није успео наш тим да се избори са великим притиском и нешто ангажованијом игром у одбрани турске екипе, па од 28. до 33. минута није успео да постигне кош, док су Туркиње потпуно преокренуле резултат серијом 14-0. Нису се предале наше играчице, тројкама одличне Невене Јовановић и капитенским вођењем игре Милице Дабовић успеле су потпуно да се врате у игру и у саму завршницу уђу у готово потпуном резултатском егалу.

Ипак, у самој завршници, неколико чудних судијских одлука, по правилу на штету нашег тима, омогућили су нашем противнику да избори пласман у полуфинале и понови успех из меча за треће место лањског Европског првенства на којем су такође савладале нашу селекцију која, упркос чињеници да није успела да се пласира у саму завршницу, никако није разочарала, већ је на овом шампионату показала да има будућност и да време ради за наш национални тим, потврдивши да је почела једна нова ера српске репрезентативне кошарке коју су најавили наши сениори сребрном медаљом на Мундобаскету у Шпанији.

Најефикаснија у нашој селекцији била је Милица Дабовић са 18 кошева, док је сјајну партију пружила Невена Јовановић са 16 поена, шест скокова и шутем за три поена 4/4. Једанаест кошева додала је Јелена Миловановић. У победничком саставу невероватан учинак од 14 поена и чак 19 скокова имала је Лара Сандерс, док је 12 кошева постигла Сазиј Ивегин.

СРБИЈА: Радочај 8 (7ас), Мандић, Чађо, Крњић 1 (6ск), Јовановић 16 (6ск, 4/4 за три), Миловановић 11 (5ск, 3/6 за три), Бутулија, Ајдуковић 5 (8ск), Марковић, М. Дабовић 18 (4/9 за три), А.Дабовић 2, Рад. Селектор: Марина Маљковић.

ТУРСКА: Палазоглу 1, Чанитез 7, Кексал, Вардарли 8, Далгалар, Тунчлер 4, Албен 8, Јилмаз 6 (8ск), Сандерс 14 (19ск), Сењурек, Ивегин 12 (4/7 за три), Чаглар 2. Селектор: Чејхун Јилдизоглу.

Четвртфинални меч СРБИЈА - ТУРСКА могли сте да пратите на сајту Србије Данас.

ТОК МЕЧА:

4. четвртина - 21:21 (61:62)

Ни после два минута игре у последњем периоду није било коша за наш тим, да би Чанитез погодила тројку за 40:45. Ајдуковић коначно поентира после серије 14-0 за турски тим, да би се после тројке Невене Јовановић наша екипа потпуно вратила у меч (45:45). Сандерс и два пута Јилмаз су поентирале за нову серију Турске од 6-0, за нову опипљивију предност и тајм-аут Марине Маљковић - 51:45.

Милица Дабовић је поентирала са линије пенала, али је Јилмаз везала свој шести узастопни поен, да би после нових пропуштених напада нашег тима Маљковићева још једном морала да затражи минут одмора на 3:22 до краја меча (47:53). Ни тајм-аут није одмах уродио плодом, али је Радочај после украдене лопте нешто касније поентирала за "минус 6", па је и турског селектора Јилдизоглуа натерала на исти корак. На улазу у последња два минута судије нису судиле очигледне кораке турског тима, али је после одузете лопте Миловановићева погодила тројку за 54:57.

Неколико чудних одлука судија у завршници, али је Јовановићева још једном погодила за три и педесет секунди пре краја довела наш тим на "минус 3" (59:61). Палазоглу је погодила једно бацање, да би Радочај после промашене тројке погодила за два. Ипак, било је само 1,6 секунди до краја, а Туркиње су имале напад, па је после тајм-аута уследио брз фаул. Међутим, било је премало времена, а наш тим није успео да направи фаул, па је домаћин отишао у полуфинале - 61:62.

3. четвртина - 10:17 (40:41)

Одмах на старту трећег периода Миловановић погађа тројку за највеће вођство Србије од девет поена (33:24). Одлична игра у одбрани онемогућила је домаћина да поентира готово три минута, да би тек крајем 23. минута Сандерс поентирала, али је сјајна Милица Дабовић још једно погодила тројку за "плус 10" - 36:26. Уследио је нови период игре са много промашаја са обе стране, што је одговарало нашем тиму, јер је чувана предност од десет поена.

После тајм-аута који је затражио турски селектор Ивегин је погодила тројку за свој девети поен. Радочај је погођеним бацањима чувала предност која је умиривала, да би после поготка Ајдуковићеве, Вардарли погодила за три и разбудлиа домаћу публику (40:34). Сандерс је погодила два бацања на улазу у последња два минута, да би после другог везаног неискоришћеног напада Ивегин погодила нову тројку и смањила на само три поена заостатка - 40:39. Наша селекција није поентирала у последња три минута претпоследњег периода, па је у последњем нападу Сандерс својим 11. поеном довела домаћина у вођство пред последњи одмор - 40:41.

Milica Dabović u četvrtfinalnom duelu na SP protiv Turske
Милица Дабовић у четвртфиналном дуелу на СП против Турске / Извор: Фото: fiba.com

2. четвртина - 17:6 (30:24)

Није било поена у првих шездесетак секунди, да би после тројке Невене Јовановић турске играчице ушле у преиод смушености, што наше кошаркашице нису успеле да казне, па је после два и по минута било 18:16. Вардарли погађа тројку за 5, али Радочај узвраћа поготком о таблу. Уследио је период неповезане игре на обе стране, па није било кошева више од три минута.

Чанитез је после дужег времена погодила за Тирску, али је Милица Дабовић погодила тројку, да би два минута пре великог одмора Невена Јовановић погодила нову тројку за вођство нашег тима - 24:23. Још једном је наш тим одбранио напад, да би Милица Дабовић погодила после одличног улаза за серију 8-0 и вођство од 26:23. Тек на улазу у последњи минут Сандерс је погодила бацање, да би расположена Милица Дабовић још једном убацила тројку, а нервозна Јилмаз зарадила намерну личну грешку. Није то најбоље искоришћено, али је на полувреме наша селекција отишла са одличних 30:24.

1. четвртина - 13:18

Чврсто је почела наша селекција у одбрани, али је скок био нешто слабији. Домаћа селекција погодила прва два шута за три поена преко Ивегин, док су на другој страни сестре Дабовић погађале за 8:5 за домаћу селекцију после прва четири минута. Уследила су три везана промашаја нашег тима, па је после половине уводног дела игре остало 8:5.

Милица Дабовић је погодила тројку на истеку шестог минута, а солидно је деловао и наш скок у нападу, да би после једног контранапада наша селекција стигла до изједначења - 10:10. Албен из игре и Сандерс са линије пенала вратиле су предност за турски тим, да би после три везана неискоришћена напада нашег тима Тунчлер повећала на 16:10. Крњић је погодила једно бацање на улазу у последњи минут првог дела, али Туркиње нису искористиле напад, да би Миловановић смањила на 16:13. Ипак, Чаглар погађа у завршници за 18:13 после првог периода.