DEBAKL MILOŠEVIĆEVE BOSNE: Ukrajinci slavili u Zenici!

21.03.2024. 23:02
Savo Milošević
Savo Milošević / Izvor: Profimedia

Island takođe u finalu...

Fudbaleri Ukrajine i Islanda plasirali su se u finale "staze B" baraža za plasman na Evropsko prvenstvo u Nemačkoj.  Ukrajinci su u Zenici pobedili Bosnu i Hercegovinu sa 2:1, dok su Islanđani u Budimpešti, kao nominalni gosti, savladali Izrael rezultatom 4:1.

ODLIČAN DEBI PROSINEČKOG: "Sokolovi" savladali Belorusiju (VIDEO)Robert Prosinečki

ODLIČAN DEBI PROSINEČKOG: "Sokolovi" savladali Belorusiju (VIDEO)

Piksi za brodolom Srbije okrivio SUDIJEDragan Stojković Piksi, Fudbalska reprezentacija Srbije

Piksi za brodolom Srbije okrivio SUDIJE

Tadić izjednačio rekord Ivanovića sa 105 utakmica za SrbijuDušan Tadić

Tadić izjednačio rekord Ivanovića sa 105 utakmica za Srbiju

Finalni meč igraće se u utorak uveče u poljskom Vroclavu, gde će Ukrajina biti nominalni domaćin.

Inače, pobednik baraža "staze B" će na EP igrati grupi E sa Belgijom, Rumunijom i Slovačkom.

Savo Milošević je znao da je Ukrajina igrački jača od njegove ekipe i odlično je postavio taktiku u prvom poluvremenu. Dao je Ukrajincima posed, postavio svoj tim u blok i čekao šansu iz tranzicije.

I dočekao je dve velike prilike, dok su gosti bezuspešno kružili oko gola Šehića.

Igrao se 37. minut kada je Ahmedhodžić tukao glavom posle kornera, a Konoplja izbacio loptu sa gol-linije.

Samo dva minuta kasnije je Džeko izašao sam pred golmana Real Madrira Lunjina, ali mu je njegov saigrač Kolašinac zasmetao u odsudnom momentu, pa je šutirao visoko iznad prečke.

Na startu drugog poluvremena je Hadžikadunić spasio domaće posle sjajnog duplog pasa Ukrajinaca, nakon kog bi Mudrik izašao sam pred Šehića. Uklizao je bosanski štoper u poslednjem trenutku i izbacio loptu u korner.

I onda 57. minut i vođstvo Bosne.

Mladi Amar Dedić je povukao sa desne strane, ušao u šesnaesterac, tukao ka golu, a lopta je zakačila Matvijenka, promenila smer i prevarila Lunjina, za 1:0.

Potom smo gledali veliku ofanzivu Ukrajinaca, igračima Bosne je polako ponestajalo snage, selektor Sergej Rebrov je uveo sa klupe svoje napadačke adute Jaremčuka i Malinovskog, "obruč" oko gola Šehića se sve više "stezao" i domaćin je kapitulirao u 85. minutu.

Konoplja je probio po desnoj strani i centrirao, a na pravom mestu je bio napadač Valensije Jaremučuk i pogodio, za 1:1.

Gosti su tri minuta kasnije šokirali "Bilino polje" i kompletirali svoj "blickrig". Odlični i razigrani Jaremčuk je probio po levom boku, poslao loptu na liniju peterca, a tamo se centarfor Đirone Dovbik sjajno kretao, izborio za poziciju i udarcem glavom zatresao mrežu Šehića, za 1:2.

To je bio i konačan rezultat ovog meča, pa će BiH još najmanje četiri godine morati da čeka na svoj prvi i istorijski plasman na Evropsko prvenstvo.

Izrael je dočekao Island na neutralnom terenu u Budimpešti, nominalni gosti su bolje otvorili meč, isrpomašivao se napadač Đenove Gudmunson, a kazna je stigla u 31. minutu.

Izrael se tada izborio za penal, a precizan sa 11 metara bio je iskusni Eran Zahavi, za 1:0.

Island je nastavio da igra svoju igru, nije ga ovaj gol poremetio i nagrađen je preokretom koji je napravio do kraja prvog poluvremena.

Gudmunson je u 39. minutu pokazao klasu i iz slobodnog udarca sa 25 metara poslao loptu u same rašlje, iza nemoćnog golmana Crvene zvezde Omrija Glazera, za 1:1.

U 42. minutu, korner za Island sa desne strane, gužva u kaznenom prostoru i sjajan volej Traustasona, koji na efektan način trese mrežu sa nekih 13 metara, za 2:1.

Izrael je u 73. minutu ostao sa desetoricom, pošto je direktan crveni karton dobio Revivo.

Nominalni domaćin je i pored toga napadao i krenuo na sve ili ništa, pa je u 80. minutu iznudio još jedan jedanaesterac. Ponovo je odgovornost preuzeo Zahavi i tukao pored gola.

Surova kazna je stigla brzo, u 83. minutu. Fantastični Gudmundson se u munjevitom prodoru probio pored čuvara, izašao sam pred Glazera i rutinski ga matirao, za 1:3.

Svoju briljantnu partiju Gudmundson je kompletirao u 87. minutu, kada je povisio na 1:4 i kompletirao het-trik.