12°C
05.05.2024.
117.1117
109.3684

ZVEZDA PONIŠTILA STUDENTE: Crveno-beli siloviti u Podgorici za plasman u polufinale!

22.04.2024. 18:06
Czv
Czv / Izvor: KK Crvena zvezda

Košarkaši Crvene zvezde plasirali su se u polufinale plej-ofa ABA lige. Crveno-beli su sa 2:0 u pobedama eliminisali ekipu SC Derbija. Večeras je u "Morači" šampion Srbije slavio sa ubedljivih 92:77, a naredni rival biće mu Mega.

Meč je obeležio povratak na parket mladog plejmejkera Nikole Topića koji se oporavio od povrede, a najefikasniji u ekipi Janisa Sferopulosa bio je Jago dos Santos sa 17 poena, 19 je kod "studenata" ubacio Mario Drežnjak.

Od samog starta utakmice u „Morači“ videlo se koliko su crveno-beli ozbiljnije shvatili ovaj meč u odnosu na onaj iz Beograda. Zvezda je započela duel serijom od 6:0, a posle trojke raspoloženog Gedraitisa Sferopulosov tim je vodio sa 13:5.

Važan momenat za crveno-bele dogodio se na isteku četvrtog minuta igre kada se posle pauze od tri i po meseca na parket vratio mladi plejmejker Nikola Topić.

Nastavila je Zvezda sa njim u petorci samo povećava prednost, a ona je postala dvocifrena kada je Nedović položio i pogodio dodatno slobodno bacanje za 22:10.

Da je sve išlo od ruke lideru posle „regularnog“ dela šampionata pokazuje i trojka Teodosića sa preko 10 metara u poslednjim sekundama prve četvrtine za ubedljivih 29:12.

Posle nekoliko utakmica u kojima ga nije bilo ni u protokolu američki bek Džavonte Smart konačno je dobio minute, a nakon njegovog polaganja gosti su došli na „+21“ (35:14) na startu druge četvrtine.

Usledio je odgovor „studenata“ na krilima raspoloženog Matea Drežnjaka došli na „-12“ (42:30). Ipak, finiš prvog dela ponovo je pripao crveno-belima, koji su na odmor otišli sa najubedljivijih 23 poena viška – 57:34, a blistali su Nedovića i Gedraitis.

Bio je ispredikan gledanjem video snimaka sudija početak drugog dela, ali je Zvezda nastavila da pogađa sa distance. Posle nove trojke Jaga gosti su povećali prednost na 60:36.

Održavala je Sferopulosova ekipa veliku prednost sredinom drugog dela, dok je u timu SC Derbija jedini raspoložen u tim trenucima bio Pavlićević koji je ubacio prvih devet poena za domaćina u trećoj četvrtini.

Kao da se malo opustila Zvezda u nastavku, što su studenti iskoristili da priđu na „-16“ (49:65). To je razljutilo Sferopulosa koji je zatražio minut odmora, kako bi svojim igračima skrenuo pažnju. Posle tajm-auta Tompkins je pogodio trojku iz kornera i vratio svoj tim na pravi kolosek, ali je već u narednom napadu Nedović dobio drugu nesportsku ličnu grešku zbog čega je isključen.

Nije crveno-bele poremetilo Nedovićevo isključenje. Teodosić je preuzeo „dirigentsku palicu“, a Tompkins nastavio da pogađa iz uglova za „+21“ (74:53).

I na startu poslednje deonice sjajni Tompkins bio je uspešan za tri, a onda je novu trojku pogodio i Jago za ogrmnih „+28“ (84:56).

U narednim minutima igrala se „neobavezna“ košarka, što su „studenti“ iskoristili da smanje razliku na manje od 20 poena (87:69), što je ponovo razbesnelo Sferopulosa, koji je izgubio živce zbog nonšalancije svojih igrača.

Reči Grka nisu prodrmale ekipu, a SC Derbi nastavio da smanjuje zaostatak. Došli su domaći na „-14“ (73:87) na nešto manje  od tri i po minuta pre kraja, ali nisu uspeli da učine finiš utakmice zanimljivim.

KRAJ MEČA

77:92

Vučeljić pogađa za dva poena. Neprecizan je Topić za kraj – 77:92.

37

73:87

Ne dozvoljava opuštanje Sferopulos. Mirković pogađa dvojku, pa trojku. Sa linije 6.75 precizan je i Bogavac, koji takođe posle pogađa i za dva. Kod Zvezde samo Smart upisuje tri poena, te Sferopulos traži minut odmora.

33

56:84

Brzi poeni na obe strane, ni jedna ni druga ekipa nisu blistale u napadu. Drobnjak je promašio trojku, potom i Mitrović izgubio loptu.

Ni Mirković nije bio precizan. Ostaje 56:84.

KRAJ 3/4

54:78

Lazić beleži prve poene. Na drugoj strani Mirković ne pogađa za tri.

Laki poeni za Topića posle asistencije Teodosića. Dobra odbrana crveno-belih – 54:78.

27

49:65

Pavlićević je jedini koji domaćinima donosi poene. Vezao ih je sedam, sve dok mu se nisu pridružili Drežnjak sa bacanjima i Baćović zakucavanjem. Kod Zvezde ima dosta promašaja. Mitrović je čak promašio i oba penala. Davidovac i Dos Santos su jedini koji su uspeli da pogode koš, te nakon TV tajm-auta i Sfeorpulos traži minut odmora.

25

45:64

Gedraitis ne pogađa za tri poena.  Ivišić pravi faul. Mitrović neprecizan sa linije penala. Kapusta ne pogađa preko Topića, ali mu se vratila lopta u ruke.
Pavlićević pogađa trojku. Njegov deveti u ovoj četvrtini. Siguran je Devidovac posle asistencije Topića – 43:64.

21

36:57

Pavlićević dolazi do novih poena. U nastavku faul u napadu Jaga, ali i dobra odbrana Zvezde.

Faula Kapuste, Studentski centar u bonusu.

POLUVREME

34:57

Kapusta siguran sa linije penala posle faula Jaga. Bolomboj neprecizan na obruču.

Promašaj Doukinsa. Brz Gedraitis u kontri, novi poeni za njega uz faul. Siguran i sa penala  – 34:57.

19

34:54

Faul Bolomboja, Drežnjak siguran sa linije penala. Nedović dolazi do poena.

Neprecizan Hadžibegovića sa linije penala. Gedraitis hvata ofanzivni skok posle promašaja Tompkinsa i pogađa – 32:54.

16

27:40

Teodosić iz tajm-auta trojkom prekida seriju rivala , ali Dobnjak vraća sa penala nakon faula Jaga, a zatim i nakon kontre posle ukradene lopte Bogavca. Dos Santos iz prodora stiže do svojim prvi poena na meču, a uzvraća mu Drežnjak.

14

19:35

Bogavac trojkom prekida seriju Zvezde, a zatim nakon nesportskog faula Nedovića dva penala ubacuje Baćović.

12

14:35

Mirković nakon ofanzivnog skoka ispravlja promašaj Bogavca, a na drugoj strani mu odgovara Tompkins. Nakon magične asistencije Teodosića usledilo je autoritativno zakucavanje Mitrovića, koje je nateralo Dejana Jakaru da pozove tajm-aut. Prednost Zvezde raste iz minuta u minut, Smart poentira iz prodora za plus 21.

KRAJ 1/4

12:29

Loš napad Studentskog centra. U nastavku prvi poeni za Mitrovića.

Izgubljena lopta Drežnjaka.

Teodosić uz zvuk sirene pogađa trojku.

8. Minut

12:26

Drežnjak sada provlači dobar pas do Baćovića i ostavlja ga na laganom zakucavanju. Raspoložen je Nedović koji postiže sad lagano poentira i upusuje svoj osmi poen, a na to se nadovezao i Mitrović za novu maksimalnu prednost gostiju.

7

10:16

Dobra odbrana Zvezde, u nastavku Gedraitis pogađa trojku. Tajm-aut Jakara.

Kapusta vraća trojku. Prva trojka Nedovića.

04

5:8

avidovac neprecizan za tri poena. Na drugoj strani novi poeni za Pavlićevića. Jago beleži asistenciju, Gedraitis poene.

Faul Bolomboja pri šutu. Kapusta polovičan sa linije penala 1/2 – 5:8. Topić na parketu!

02. Minut

0:6

Novi poeni za Bolomboja, na drugoj strani promašaj Pavlićevića za tri poena. U nastavku izgubljena lopta Jaga. Loš pas za Davidovca. Ostaje 0:6.

Crveno-beli su u prvom meču posle velikog preokreta slavili rezultatom 83:81.

Ukoliko Zvezda dođe do pobede, obezbediće plasman u polufinale regionalnog takmičenja, gde ih čeka duel sa ekipom Mege, koja je u dvomeču bila bolja od Cedevita Olimpije.

Crveno-beli nikada nisu izgubili od Studentskog centra. Odigrali su sedam mečeva i u svakom uspeli da trijumfuju. Najubedljivija pobeda ostvarena je 2021. godine u Podgorici. Tada je Zvezda slavila 99:67.