SRBIJA U ČETVRTFINALU: Japanci se ponadali, ali je onda krenuo SRPSKI CUNAMI (FOTO)

15.08.2016. 01:35
Živko Gocić
Živko Gocić / Izvor: Reuters

Konačan poredak u grupi biće poznat posle duela Brazila i Mađarske.

Vaterpolo reprezentacija Srbije se plasirala u četvrtfinale Olimpijskih igara u Rio de Žaneiru, pobedom nad Japanom, rezultatom 12:8 (2:5, 3:0, 4:2, 3:1). U jednom trenutku, Japanci su imali i prednost od 5:2, ali je onda ipak kvalitet došao do izražaja. Usledila je serija od pet golova svetskih i evropskih prvaka od koja je i trasirala put ka pobedi. Kao što je rečeno, ovim trijumfom je obezbeđen plasman među osam najboljih, ali sa kojeg mesta u grupi A još se ne zna. O konačnom poretku u grupi sve će se definitvno znati posle meča Brazila i Mađarske.

U grupi B plasman dalje su obezbedili Španija, Hrvatska, Italija i Crna Gora, a o kalkulacijama više pročitajte OVDE.

Najefikasniji u našem timu bio je Filip Filipović sa šest golova, dok je Duško Pijetlović dva puta pogodio mrežu protivnika. Po gol su dali Slobodan Nikić, Dušan Mandić, Stefan Mitrović i Miloš Ćuk.

Poveli su Japanci golom Kaiga Okave, posle kontranapada. Azijska ekipa je krenula uz presing, pa naš nacionalni tim nije iskoristio prva dva napada. Ipak, u sledećem napadu, Filip Filipović je iskoristio peterac, za izjednačenje. Koji Takei je međutim veoma brzo dao novi gol za Japance, za novu prednost od 2:1. Isti igrač je ubrzo povećao na 3:1. Kada su Japanci poveli sa 4:1, selektor Srbije Dejan Savić bio je primoran da traži tajm-aut. Odmah zatim, Slobodan Nikić je sa dva metra bez problema ubacio loptu u gol. za 4:2. Posle odbrane golmana Mitrovića, kao i nove dobre odbrane našeg tima, Japanci su iskoristili kontru, a Takei je povećao na 5:2. To je ujedno bio i kraj prve četvrtine.

Do polovine druge četvrtine nije bilo golova, a Srbija nije ni posle pokušaja Nikića sa metar uspela da smanji prednost Japanaca. U narednom napadu nije uspeo ni Andrija Prlainović, pa je Savić opet tražio tajm-aut. Tek na 2:15 minuta do kraja poluvremena, Filipović je ponovo bio siguran sa pet metara (5:3). Već u sledećem napadu, Duško Pijetlović je iskoristio grešku Japanaca i smanjio na 5:4. Poluvreme se završilo rezultatom 5:5, a strelac je bio Dušan Mandić, za mirniji nastavak meča.

Nikola Jakšić
Nikola Jakšić / Izvor: Reuters

Filipović je svojim trećim golom Srbiji doneo prvo vođstvo u ovom mečum, a isti igrač je pogodio i za 7:5. Asistent je bio Prlainović. Na 7:6 smanjio je Kadono, iskoristivši igrača više. Ubrzo, Pijetlović i Stefan Mitrović su doneli novu prednost, od 9:6. Posle novog pogotka Filipovića bilo je i 10:7. "Rafal" je nastavio i u narednim minutima, za 11:7. Na 12:8 povećao je Miloš Ćuk. To je bio i konačan rezultat.

Meč su uživo posmatrali i bivši reprezentativci Vladimir Vujasinović i Danilo Ikodinović, kao i nekadašnji fudbaler Crvene zvezde Dejan Rambo Petković. Na licu mesta su bile i naše košarkašice.

Srbija - Japan 12:8 (2:5,3:0,4:2,3:1)

Igrač više: Srbija 6 (3), Japan: 6 (2)

Dva igrača više: Srbija 1 (0)

Peterci: Srbija 2 (2), Japan 2 (2)

SRBIJA: G. Pijetlović, Mandić 1, Gocić, Randjelović, Ćuk 1, D. Pijetlović 2, Nikić 1, Aleksić, Jakšić, Filipović 6, Prlainović, S. Mitrović 1, B. Mitrović. Selektor: Savić.

JAPAN: Tanamura, Adaši, Arai, Šiga, Janase, Ilda, Šimicu, Kadono 1, Takei 5, Jasuda, Okava 2, Hazui, Fukušima. Selektor: Omoto.