МОЖЕ ЛИ ПАРТИЗАН ОНО ШТО НИЈЕ УСПЕО ПРЕ 36 ГОДИНА? Исти је заостатак као тада против Фљамуртарија

17.08.2023. 09:54
Igor Duljaj, FK Partizan
Игор Дуљај, ФК Партизан / Извор: МН Press

Меч почиње у 21.

ФК Партизан игра на свом терену од 21 час реванш меч трећег кола квалификација за Лигу конференција против Сабаха из Азербејџана. Црно-бели су изгубили у првом мечу са 2:0, а навијаче Партизана је тај резултат подсетио на сада већ давну 1987. годину.

МИЛИОНСКИ ТРАНСФЕР: Партизаново дете наставља каријеру у Норвешкој

ПРЕСЕДАН: Клубови из Саудијске Арабије у ЕВРОПСКОЈ Лиги шампиона?

ГУДЕЉ ТРАГИЧАР! Сити шампион Суперкупа (ВИДЕО)

Тада су фудбалери Партизана започели такмичење у Купу УЕФА у сезони 1987/88 у приморском градићу у Албанији у Валони против Фљамуртарија.

Први меч одигран је 16. септембра на препуном локалном стадиону, пред око 12 хиљада веома грлатих навијача.

Партизан је олако схватио супарника и није успео да се искључи из свега што се дешавало око терена.

- Отишли смо тамо не знајући тачно шта да очекујемо. Сада је много лакше доћи до информација, тада је било затвореније. Било је много неизвесности, са безбедносног аспекта јесте прошло све како треба, али ми нисмо психички спремни. У то време екипр са Кипра, Малте, Албаније и слично биле су врло слабе, молили смо Бога да извучемо такве тимове, али ето, ми смо изгубили више него што су они победили - рекао еј сбвојевремено за Спорт клуб Горан Стевановић, тадашњи првотимац црно-белих.

Пошло је по злу од старта, а таман када се чинило да се Партизан ослабађа притиска, Ђорђевић је послао лопту у сопствену мрежу. Тргао се тим Фахрудина Јусуфија у другом полувремену, пропуштено је неколико прилика. Пре свих соатећ упамћене оне које су имали Стевановић и Вокри, а то је казнио Илијади у 82. минуту када погодио за 2:0 које је било и коначан резултат.

Фљамуртари – Партизан 2:0 (1:0)

Валона, 16. септембар 1987.

Гледалаца: 12.000

Стрелци: Ђорђевић 30. (аг), Илијади 82.

Фљамуртари: Арапи, Петро Ручи, Чипи, Иљади, Тахо, Кушта, Васил Ручи (од 70. Дауља), Ферко, Зијаи (од 65. Мемуши), Бубећи, Ђондеда.

Партизан: Омеровић, Миодраг Бајовић, Ђорђевић, Вермезовић, Катанец, Радановић, Смајић, Стевановић, Вокри, Клинчарски (од 65. Колб), Вучићевић (од 85. Милорад Бајовић).

У реваншу 30. септембра, на стадиону Југословенске народне армије, пред 35 хиљада присталица, Партизан је управо головима Горана Стевановића у 43. и Фадиља Вокрија у 60. минуту, анулирао предност Албанаца из првог меча.

И онда је дошао 76. минут и шут Сокола Куште који ње неодрбрањиво погодио горњи леви угао и настао је мук у Хумској.

Ипак, и унутар екипе било је несугласица између тренера Фахрудина Јусуфија и Милка Ђуровског, па је нападач замењен већ у 35. минуту реванша.

- На прву утакмицу нисам ни путовао, а у другој сам био само 20 минута на терену (35, прим. аут). Јусуфи је имао намеру да ме понизи, а ја сам изашао, истуширао се и отишао кући, уопште нисам знао резултат до краја меча. После сам видео да смо испали – били смо бољи од њих, имали смо много шанси, али дадоше нам неки гол, човек шутнуо у рашље, шта да се ради… Мислим да је Јусуфи изгубио ту утакмицу. Да сам играо, можда бисмо и победили јер смо имали много прилика. Тај потез Јусуфију се вратио као бумеранг - рекао је Ђуровски о том мечу за Спорт клуб.

Партизан – Фљамуртари 2:1 (1:0)

Стадион ЈНА, Београд, 30. септембар 1987.

Гледалаца: 35.000

Стрелци: Стевановић 43. (пен), Вокри 60. – Кушта 76.

Партизан: Омеровић, Клинчарски, Ђорђевић, Вермезовић, Радановић, Катанец, Смајић Стевановић (од 81. Шћеповић), Вокри, Милко Ђуровски (од 35. Милорад Бајовић), Вучићевић.

Фљамуртари: Арапи, Петро Ручи (од 65. Мемуши), Чипи, Илијади, Тахо, Кушта, Васил Ручи (од 55. Зиу), Ферко, Зијаи, Бубећи, Ђондеда.

Након што су годину дана касније из Купа УЕФА избацили Партизан, Албанци су приредили још једно изненађење и у наредном колу елиминисали источнонемачки Визмут Ауе (0:1 у Карл-Маркс-Штату и 2:0 у Валони).

Жреб је хтео да се у трећем колу Купа УЕФА сусретну са Барселоном од које су претходне године испали само због правила гола у гостима (било је  тада 0:0 у Барселони, а 1:1 у Валони). Каталонци су преко Гарија Линекера (два), Урбана и Караска повели са 4:0, а пораз је из пенала ублажио Васил Ручи.

Домаћини су у реваншу голом сјајног Куште победили са 1:0. Недовољно за пролаз даље, али сасвим довољно да ова генерација Фљамуртарија из средине осамдесетих година прошлог века уђе у историју албанског клупског фудбала.

Може ли Партизан данас да испише нову страницу своје историје и надокнади 2:0 против Сабаха и дође на корак од групне фазе Лиге конференција остаје да се види. Могли би много помоћи навијачи, али не очекује се велики број присталица услед свих догађаја у трофејном српском клубу.