ЕП ЛЕТОНИЈА: Орлићи одржали час кошарке домаћину, Србија је првак Европе (ФОТО)

05.08.2018. 21:39
Juniorska košarkaška reprezentacija Srbije
Јуниорска кошаркашка репрезентација Србије / Извор: Фото: КСС

Изабраници Александра Бућана победили Летонију са 99:90.

Јуниорска репрезентација Србије постала је шампион Старог континента победом против домаћина Европског првенства Летоније са 99:90 (32:20, 22:21, 25:24, 20:25). Изабраници Александра Бућана кључну предност стекли су у првој деоници и успешно је одржавали током већег дела сусрета мада су Летонци успели у пар наврата да се приближе, па чак и опасно запрете у самој завршници меча, али су изабраници Александра Бућана задржали хладну главу и заслужено дошли до титуле шампиона предвођени Пецарским, Петрушевим и Пауновићем.

ДЕЛИЈЕ, ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ НА ОВО: Перпероглу упоредио Звезду са ЕВРОПСКИМ гигантом

ТУРНИР У КИНИ: Пораз ОРЛОВА за крај такмичења (ФОТО)

Два минута било је потребно Орлићима да се привикну на начин игре Летонаца у финалу Европског првенства за јуниоре. Толико су домаћини шампионата успевали да држе прикључак против изабраника Александра Бућана. Међутим, брзо су Марко Пецарски, Филип Петрушев и Зоран Пауновић као  итоком читавог првендства преузели контролу над игром Србије и Орлићи су почелки да стварају предност. Двоцифрена је било већ у трећем минуту (13:3), а Бућанови ученици су је љубоморно чували не дајући ни промил шансе упорним домаћинима ношеним гласном подршком са трибина. Све то ипак није помогло против Србије која је после прве деонице водила 32:20. Није се ситуација битније променила ни у у других десет минута. Пецарски и Петрушев лако су пробијали одбрану Летонаца, а Србија је у једном тренутку дошла и до 17 поена предности. До полувремена су Летонци успели само да смање на 13 поена заостатка (54:41).

Међутим, много озбиљније су деловали Летонци у наставку. У трећој деоници су затегли одбрану, Србија није веиш успевала тако лако да решава ситуације у нападу, а серијом 10-2 домаћин је успео да приђе на пет поена минуса. Бућан је био приморан да реагује тајм-аутом, али ни то није имало пун ефекат. Ипак, Орлићи су успели да се стабилизују и зауставе начлет Летонаца, али је разлика сада константно била једноцифрена. Орлићи су се разиграли у завршници четвртине преко Уроша Трифуновића који је тројком и асистенцијом за Пецарског вратио Србији двоцифрену предност, да би Петрушев са слободних бацања донео Орлићима великих 14 поена предности пред одлучујућу деоницу (79:65).

ФИБА ЈЕ ДОНЕЛА ОДЛУКУ: Србија против Естоније у ХРАМУ кошарке

У последњих 10 минута Летонци су ушли наоштрени да дођу до преокрета који им је деловао близу током треће деонице, али су Орлићи успевали да их држе на дистанци иако је домаћин играо пресинг по целом терену. Имали су изабраници Александра Бућана одговор на сваки поена домаћина па је разлика била двоцифрена и пет минута пре краја (88:76). У наредна два минута успели су Леотнци да се одбране, док су на другој страни били прецизни у шуту за три поена, па се предност Србије смањила на 91:86 на два минута пре краја.

СРБИЈА - ЛЕТОНИЈА 99:90 (32:20, 22:21, 25:24, 20:25)

СРБИЈА: Петрушев 29, Исламовић, Недељковић, Рутешић, Пауновић 17, Трифуновић 5, Васиљевић, Пецарски 34 (13 скокова), Лакић 2, Церовина, Илић 9, Кузмановић 3.

ЛЕТОНИЈА: Виксне 7, Жаграс 26, Килпс 6, Курукс 14, Веверис 20, Мезулис, Снипке 8, Штеинбергс, Беркис 2, Безинс 2, Миска 5.

Све најновије спортске вести можете да прочитате ОВДЕ.