ЕВРОЛИГА: Жалгирис прекинуо Звездин победнички низ (ВИДЕО)

15.01.2020. 20:55
Vladimir Štimac
Владимир Штимац / Извор: МН Press

Пораз црвено-белих у "Штарк арени".

Кошаркаши Црвене звезде поражени су од Жалгириса у "Штарк арени" у 19. колу Евролиге резултатом 76:70 (22:20, 16:18, 19:15, 19:17). Литванци су тако нанели црвено-белима први пораз у елитном клупском такмичењу после четири узастопне победе. После првог полувремена које је завршено нерешеним резултатом Црвена звезда је друго отворила са 7:0, али је тада стигао одговор гостију још убедљивијом серијом од 11:0, након које изабраници Драгана Шакоте нису успели да се опораве и до краја меча ниједном више нису били у вођству.

РИВЕРС ДОБИО ПОКЛОН ОД ЗВЕЗДЕ: Затим је урадио нешто што је одушевило све у Арени (ВИДЕО)

МОРАЛИ СУ ДА СКЛОНЕ ЗАСТАВУ: Ево шта се десило пре меча Звезде и Жалгириса у Арени (ВИДЕО)

МОЋНО: Стигле Делије и развиле транспарент који леди крв у жилама (ВИДЕО)

Утакмицу је Црвена звезда започела поенима Огњена Кузмића и Бранка Лазића који су црвено-белима донели предност од 4:0, али је тада уследила серија гостију 11:0 којој је највише допринео Артурас Милакнис са три погођене тројке. Међутим, екипа Драгана Шакоте је имала спреман одговор и серијом 8:0 вратила је предност, а до краја четвртине виђена је резултатска клацкалица. После уводних десет минута кошарке на семафору је писало 22:20 за Литванце.

Друга четвртина протекла је у знаку феноменалних блокади Џејмса Гиста и Огњена Добрића који су спустили ролетну кошаркашима Жалгириса. Током десет минута друге деонице ниједна екипа није успела да се одлепи, а али је зато Звездин двојац атлета успео да "залепи" Литванце. Највеча предност гостију у том периоду игре износила је четири поена, док су црвено-бели имали три поена вишка у једном моменту. Ипак, на одмор се одишло нерешеним резултатом 38:38.

Црвена звезда је трећу четвртину отворила на најбољи могући начин, серијом 7:0. Међутим, тада је уследио тајмаут Шарунаса Јасикевичиуса, а затим и страховит одговор његових пулена који су наредна два и по минута направили серију 11:0. Ипак, тада су се тргли кошаркаши шампиона АБА лиге ношени песмом са трибина, па су дошли до изједначења, али је Жалгирис боље одиграо завршницу четвртине и пред последњих десет минута гости су водили резултатом 57:53.

У првих 70 секунди последње четвртине Жалгирис је постигао пет поена захваљујући којима се одлепио на максималних плус девет у том тренутку и Драган Шакота је био приморан да затражи тајмаут. Од тог тренутка црвено-бели су успевали да приђу на седам поена заостатка у два наврата, али им на руку нису ишле неке дискутабилен одлуке судија, па нису успели да још више истопе предност ривала. Четири минута пре краја меча је Били Берон погодио тројку којом је Звезда пришла на минус пет. Лекавичиус је касније постигао кош којим је вратио Литванцима седам поена предности, али је уследило зверско закуцавање Гиста.

Ипак, пулени Драгана Шакоте нису успели да приђу на мање од пет поена заостатка, а томе је допринела и одлука судија да 80 секунди пре краја меча не признају тројку Билија Берона, јер је Американац упутио шут ка кошу који делић секунде након што је Џејмс Гист који је правио блок за њега фаулиран. Ипак, неизвесност је враћена када је Зек Ледеј направио кораке 65 секунди пре краја меча при резултату 73:66 за Жалгирис.

Чарлс Џенкинс је поентирао за два после одличне акције 47 секунди пре краја, а девет секунди касније је Били Берон послао на линију пенала Томаса Вокапа који је оба пута био сигуран. Лоренцо Браун је затим лако претрчао терен и закуцавањем 33 секунде до краја је смањио на 75:70. Тада се ушло у пенал завршницу, а са линије за слободна бацања је једном би осигуран Уљановас, али је Браун промашио у следећем нападу и то је било то.

Најефикаснији у екипи Црвене звезде био је Лоренцо Браун који је постигао 14 поена, а додао је и шест асистенција. Осим њега, истакла се и центарска линија. Џејмс Гист је уписао девет поена, као и Владимир Штимац који је додао ухватио и седам лопти, а Огњен Кузмић је имао по осам поена и скокова.

Са друге стране, Литванце је до победе предводио Лукас Лекавичиус са 17 поена, а највећу подршку су му пружили Зек Ледеј са десет поена и Џок Лендејл који је остварио учинак од по девет поена и скокова.

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА - ЖАЛГИРИС 76:70 (22:20, 16:18, 19:15, 19:17)

ДВОРАНА: "Штарк арена"

СУДИЈЕ: Борис Рижик, Фернандо Рока, Спирос Гконтас.

ГЛЕДАЛАЦА: 15.874

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Кузмић 8, Пантер 5, Браун 14, Лазић 2, Берон 9, Добрић 5, Гист 9, Џенкинс 4, Симанић 5, Јовановић, Оџо, Штимац 9.

ЖАЛГИРИС: Вокап 8, Риверс 8, Лекавичијус 17, Хејс 5, Јанкунас, Лукосиунас, Милакнис 9, Гебен 3, Јокубаитис, Ледеј 10, Лендејл 9, Уљановас 7.

Панатинаикос - Бајерн 98:83

СРПСКА КОШАРКА ЈЕ МНОГО ИЗГУБИЛА: Преминуо чувени српски тренер!

ЂУРОВИЋ О МЕЛОУНУ: Сјајан ПОТЕЗ, али лидер тима није Јокић

ЗВЕЗДИН ВУНДЕРКИНД ОДУШЕВЉЕН: Открио је САН сваког полазника на припремама!

СЛАТКЕ СУ КАО СТРАЋАТЕЛА: Играчи Ситија победу прославили са 22 ВРЕЛЕ Италијанке (ФОТО)

УПЛАШИО СЕ НОЛЕТА: Ђоковић АПЛАУДИРАО Кирјосу, а Аустралијанац ОКРЕНУО главу и побегао (ВИДЕО)