DAN D U PARIZU: Trikolori jure HET-TRIK, Ronaldo sanja o prvencu (VIDEO+FOTO)

10.07.2016. 11:08
Francuska slavlje
Francuska slavlje / Izvor: Reuters
Finale počinje u 21 čas.

U finalu Evropskog prvenstva večeras (21) na stadionu ''Francuska'' igraće Francuska i Portugal. Domaćin turnira u Parizu dočekuje Kristijana Ronalda, Nanija i ostatak društva koje u Francuskoj ima veliku podršku svojih navijača.

UEFA ZADOVOLJNO TRLJA RUKE: Profit nikad veći

Francuska je do sada osvojila oba velika turnira kojima je bila domaćin, SP 1998. i Euro 1984. godine, a do evropske titule je diošla i 2000. kada se kontinentalni šampionat igrao u Belgiji i Holandiji. Portugal je jedino finale na Evropskom prvenstvu igrao 2004. upravo kada je bio domaćin, a sjajnu generaciju evropskog Selesaa je u finalu zaustavila Grčka minimalnom pobedom.

DEŠAN: Još niko nije pronašao recept za Ronalda

Akteri današnjeg finala posljednji put su igrali u septembru 2015. kada je Francuska slavila 1:0 u prijateljskom meču. Bila je to kobna utakmica za novog heroja Francuza Grizmana koji se povredio već u 14. minutu, a pobedu Francuskoj  doneo je Valbuena u 85. minuti.

MAŽIĆ IZVISIO: Električar sudi Ronaldu i Grizmanu (FOTO)

Galski petlovii su bili bolji od Portugala i 2014. u prijateljskoj utakmici sa 2:1, a na Svetskom prvenstvu 2006. Zinedin Zidan je slomio Portugalce iz penala u 33. minutu i posla Trikolore u finale. Na evropskim prvenstvima su igrali dva puta. Francuzi su 1984. u pohodu na prvu evropsku krunu izbacili Portugal u produžecima sa 3:2, a takođe u produžecima su ih slomili i u polufinalu 2000. godine.

DALEKO ISPRED SVIH: Ronaldo je veća zvezda, ali za Grizmanom MNOGO zaostaje (FOTO)

Francuska je do finala stigla pobedama protiv Rumunije i Albanije u grupi, a potom Irske, Islanda i na kraju Nemačke u polufinalu. Samo je Švajcarska ostala neporažena u meču sa Francuzima, ali je ispala već u osmini finala.

Mnogo teži put imao je Portugal. Ronaldo i društvo su do polufinala došli bez ijedne pobede u 90 minuta, sa tri remija u grupi, pobedom u  produžecima protiv Hrvatske i slavljem protiv Poljske na penale, da bi konačno u polufinalu savladali Vels u regularnom delu sa 2:0.

EURO 2016: Portugalci na korak od ISTORIJE!

Finale će biti i okršaj za najboljeg strelca šampionata, iako je ta borba skoro rešena. Antoan Grizman vodeći je strelac turnira sa 6 pogodaka, dok su njegovi saigrači Olivije Žiru i Dimitri Paje postigli po tri, koliko i Ronaldo i Nani u Portugalu.