ДАН Д У ПАРИЗУ: Триколори јуре ХЕТ-ТРИК, Роналдо сања о првенцу (ВИДЕО+ФОТО)

10.07.2016. 11:08
Francuska slavlje
Француска славље / Извор: Реутерс

Финале почиње у 21 час.

У финалу Европског првенства вечерас (21) на стадиону ''Француска'' играће Француска и Португал. Домаћин турнира у Паризу дочекује Кристијана Роналда, Нанија и остатак друштва које у Француској има велику подршку својих навијача.

УЕФА ЗАДОВОЉНО ТРЉА РУКЕ: Профит никад већи

Француска је до сада освојила оба велика турнира којима је била домаћин, СП 1998. и Еуро 1984. године, а до европске титуле је диошла и 2000. када се континентални шампионат играо у Белгији и Холандији. Португал је једино финале на Европском првенству играо 2004. управо када је био домаћин, а сјајну генерацију европског Селесаа је у финалу зауставила Грчка минималном победом.

ДЕШАН: Још нико није пронашао рецепт за Роналда

Актери данашњег финала посљедњи пут су играли у септембру 2015. када је Француска славила 1:0 у пријатељском мечу. Била је то кобна утакмица за новог хероја Француза Гризмана који се повредио већ у 14. минуту, а победу Француској  донео је Валбуена у 85. минути.

МАЖИЋ ИЗВИСИО: Електричар суди Роналду и Гризману (ФОТО)

Галски петловии су били бољи од Португала и 2014. у пријатељској утакмици са 2:1, а на Светском првенству 2006. Зинедин Зидан је сломио Португалце из пенала у 33. минуту и посла Триколоре у финале. На европским првенствима су играли два пута. Французи су 1984. у походу на прву европску круну избацили Португал у продужецима са 3:2, а такође у продужецима су их сломили и у полуфиналу 2000. године.

ДАЛЕКО ИСПРЕД СВИХ: Роналдо је већа звезда, али за Гризманом МНОГО заостаје (ФОТО)

Француска је до финала стигла победама против Румуније и Албаније у групи, а потом Ирске, Исланда и на крају Немачке у полуфиналу. Само је Швајцарска остала непоражена у мечу са Французима, али је испала већ у осмини финала.

Много тежи пут имао је Португал. Роналдо и друштво су до полуфинала дошли без иједне победе у 90 минута, са три ремија у групи, победом у  продужецима против Хрватске и слављем против Пољске на пенале, да би коначно у полуфиналу савладали Велс у регуларном делу са 2:0.

ЕУРО 2016: Португалци на корак од ИСТОРИЈЕ!

Финале ће бити и окршај за најбољег стрелца шампионата, иако је та борба скоро решена. Антоан Гризман водећи је стрелац турнира са 6 погодака, док су његови саиграчи Оливије Жиру и Димитри Паје постигли по три, колико и Роналдо и Нани у Португалу.