clear sky
16°C
30.04.2024.
Beograd
eur
117.1205
usd
109.1422
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Beograd
  • Dečani
  • Jagodina
  • Kragujevac
  • Kruševac
  • Niš
  • Novi Sad
  • Orahovac
  • Pančevo
  • Pirot
  • Priština
  • Prizren
  • Sombor
  • Subotica
  • Štrpce
  • Užice
  • Vranje
  • Vršac
  • Zrenjanin
  • Zvečan
Podešavanja Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Beograd
  • Dečani
  • Jagodina
  • Kragujevac
  • Kruševac
  • Niš
  • Novi Sad
  • Orahovac
  • Pančevo
  • Pirot
  • Priština
  • Prizren
  • Sombor
  • Subotica
  • Štrpce
  • Užice
  • Vranje
  • Vršac
  • Zrenjanin
  • Zvečan

PONOS NACIJE! NOVO SRPSKO ORUŽJE ZABLISTALO U PUNOM SJAJU: Sva oklopno-borbena vozila od kojih NEPRIJATELJI DRHTE (FOTO)

28.09.2023. 21:13
Piše:
Srbija Danas/V.M.
Sajam naoružanja
Sajam naoružanja / Izvor: Srbija Danas/Milana Pavković

Na ovogodišnjem Međunarodnom sajmu naoružanja i vojne opreme "Partner 2023" Srbija je pokazala da njena vojna industrija postaje veoma cenjena u celom svetu

Pod pokroviteljstvom Ministarstva odbrane Republike Srbije i ove godine je u Beogradu održan Sajam naoružanja i vojne opreme "Partner 2023". Sajam naoružanja je trajao od 25. do 28. septembra, a posetioci su mogli da vide široku lepezu najnovijeg naoružanja i vojne opreme koje je u međuvremenu usavršavano i modernizovano između ovogodišnjeg i prošlogodišnjeg sajma.

Na sajmu naoružanja predstavljena moćna "Nora B-52 NG" - novi ponos Vojske Srbije i srpske odbrambene industrije

Na sajmu naoružanja predstavljena moćna "Nora B-52 NG" - novi ponos Vojske Srbije i srpske odbrambene industrije

VELIKI ISKORAK U SRPSKOM NAORUŽANJU! Na sajmu "Partner 2023" predstavljene krstaće rakete VILA 1 i 2 (VIDEO)

VELIKI ISKORAK U SRPSKOM NAORUŽANJU! Na sajmu "Partner 2023" predstavljene krstaće rakete VILA 1 i 2 (VIDEO)

"Srbija je u samom svetskom vrhu u oblasti artiljerijskih sistema" Britanski stručnjak Kristofer Fos sumira utiske sa sajma naoružanja "Partner 2023"

"Srbija je u samom svetskom vrhu u oblasti artiljerijskih sistema" Britanski stručnjak Kristofer Fos sumira utiske sa sajma naoružanja "Partner 2023"

Organizaciju čitavog događaja omogućili su kompanija namenske industrije "Yugoimport SDPR" i "Beogradski sajam".

"Partner 2023" otvorio je ministar odbrane Miloš Vučević, a samom otvaranju su prisustvovali i drugi državni zvaničnici, kao i veliki broj stranih diplomatskih i vojnih delegacija i koji su posebno bili zainteresovani za ovaj jedinstveni događaj.

Srpska namenska industrija predvođena kompanijom "Yugoimport SDPR" se i ovog puta pokazala veoma respektabilnom kako u regionu tako i na svetskom planu što dokazuje i dolazak brojnih strušnjaka iz oblasti poznavanja naoružanja, kao što je britanski stručnjak za naoružanje Kristofer Fos sa kim smo imali prilike i da razgovaramo.

Miloš Vučević, Sajam naoružanja
Miloš Vučević, Sajam naoružanja / Izvor: Srbija Danas/Milana Pavković

Posebnu pažnju javnosti i stručnjaka iz oblasti vojne industrije privukli su artriljerijski sistem "Nora B-52 NG" kao i više od 170 tipova različitog oružja, a učestvovalo je više od 120 domaćih i stranih izlagača. Prva tri dana sajma predviđena su za poslovne delegacije, dok je poslednji bio otvoren za širu javnost.

Pored domaćih izlagača, prisutni su bili i strani izlagači iz zapadnih zemalja, ali i rusko, iransko i kinesko naoružanje. Srpska haubica "Nora B-52 NG", poznatija i kao "Perun" bila je zvezda sajma, ali tu je bio i sistem "Harpas".

U ovom tekstu bavićemo se oklopnim i borbenim transporterima koji su bili izloženi na ovogodišnjem Sajmu naoružanja. U pitanju su dakle borbena i taktička vozila.

LAZAR III - višenamensko oklopno vozilo

Lazar je blindirano i veoma dobro zaštićeno oklopno borbeno vozilo na točkovima 8 x 8 koje je namenjeno za razne vrste vojnih kopnenih misija i akcija. Pokretačka snaga vozila se nalazi na prednjoj strani i potpuno je odvojena od posade.

Lazar 3 ima veoma izraženu modularnu balistiku zaštite. Trup je napravljen od oklopnog čelika i može biti opremljen špaletom. Primenjena balistička zaštita može biti prilagođena specifičnim potrebama korisnika i omogućava primenu dodatne najsavremenije balističke zaštitne
tehnologije tokom celog radnog veka vozila. Vozilo ima dva nivoa protivminske zaštite.

Prostor za vozača i komandira se nalazi u prednjem delu vozila, koje poseduje dvoja bočna vrata za ulaz, odnosno, izlazak vozača i komandira. I vozač i komandir imaju otvore iznad sedišta. Poklopac vozača je na zaključavanje u tri položaja, jedan položaj
je dizajniran za zaključavanje poklopca tokom vožnje sa otvorenim prorezom.

Lazar 3
Lazar 3 / Izvor: Srbija Danas

Vozač i komandir imaju po tri periskopa dostupna za njihovu upotrebu u vozilu. Sedište je podesivo vertikalno i horizontalno. Stub upravljača je takođe podesiv po visini i uglu upravljanja. Odeljenje za posadu se nalazi u zadnjem delu vozila i pruža dovoljno prostora za razne misije. Ovom delu vozila se može pristupiti preko zadnje rampe, kroz dvoja vrata ugrađena u rampu ili kroz veliki otvor na krovu vozila.

Rampa je hidraulikovana preko pogonskog mehanizma. Može se aktivirati na dva načina, iz kabine za vozača ili odeljenja za posadu.
Broj posade zavisi od vrste misije i oružja koje se koristi u vozilu. Kada je vozilo opremljeno sa daljinskim upravljačem za oružje (RCWS),
onda bi trebalo da ima maksimalno 12 vojnika (komandant, vozač, topnik i još devet vojnika), dok bi u slučajueverzija sa kupolom
bio takođe puno vozilo, samo sa jednim vojnikom manje.

M-20 MRAP

M-20 MRAP je srpsko protivminsko oklopno vozilo 6 x 6, koje je prvi put predstavljeno juna 2020, a njegova unapređena verzija godinu dana kasnije. Proizvod je kompanije Zastava Tervo iz Kragujevca.

M-20 MRAP je borbeno oklopno vozilo (Mine-Resistant Ambuch Protected) i napravljeno je na platformi šasije FAP-a 2228. Glavni zadatak vozila je prevoz pešadijskih jedinica i isturanje radi dejstava u urbanoj sredini. M-20 bi u budućnosti trebao da zameni sva vozila TAM koja se trenutno koriste za prevoz vojnika u jedinicama Vojske Srbije.

MRAP
MRAP / Izvor: Srbija Danas

Vozilo poseduje motor "CUMMINS ISL 8.9" (snage 340 KS), menjač "ALLISON 3000S" i razvodnik pogona "ZF STEYR 1600/396". Može razviti brzinu od 95 km/h i savladati uspone do 60 odsto. Sa punim rezervoarom (od 200 litara) može preći do 600 km.

Uz osnovni nivo zaštite, razvijen je i dodatni modularni oklop, koji će se koristiti u zavisnosti od zadataka koju vozilo bude imalo u Vojsci Srbije. Zaštita vozila odgovara STANAG nivou 4 sa svih strana, tj. štiti od projektila kalibra do 14,5mm odnosno 10 kg eksploziva.

Dužina vozila iznosi 7,4 metra, širina 2,4 metra, visina vozila je 2,5 metra, ukupna masa vozula iznosi 16,5 tona. Ima dva, plus 10 sedišta. Naoružanje vozila čine mitraljez 12.7 mm ili DUBS 7.62 mm.

BOV-KIV

BOV-KIV je srpsko komandno-izviđačko oklopno vozilo. Proizvođač vozila je FAP iz Priboja. Vozilo je nastalo kao produkt modernizacije BOV-3, a razvio ga je VTI. Proizvodnju vrši FAP. Predstavljeno je 2016. godine, a 2020. je ušlo u službu Vojske Srbije.

Posadu čini šest lica, čiji sastav zavisi od varijante KIV. Osnova vozila BOV M16 odlikuje se visokim stepenom balističke zaštite, dobijenom ugradnjom nove generacije modularnog oklopa.

Na vozilima su, takođe, postavljeni i novi hodni delovi povećane nosivosti sa ojačanim vešanjem. Platforma je opremljena podsistemom naoružanja i to sa daljinski upravljanom borbenom stanicom (DUBS) 7,62/40 mm, koju čine mitraljez 7,62 mm i automatski bacač granata 40 mm.

Sajam naoružanja
Sajam naoružanja / Izvor: Srbija Danas/Milana Pavković

Za potrebe komandovanja KIV je opremljen odgovarajućom savremenom telekomunikacionom i informatičkom opremom, kao osnovom za formiranje komandno-informacionih sistema.

Vozilo je, takođe, opremljeno dizel agregatom snage 5 kW za potrebe napajanja opreme i sistema unutar vozila. Ovo nezavisno napajanje sa električnom energijom se koristi kada glavni motor ne radi. Budući da je posada u KIV izložena dugotrajnom radu, usavršavanjem platforme obezbeđen je i sistem za klimatizaciju i grejanje, koji omogućava posadi nesmetan rad u uslovim visokih i niskih temperatura.

Sistem za poboljšanje vizuelizacije vozača čine dve televizijske kamere, termovizijska kamera i sistem za prikaz slike. Televizijske kamere projektuju sliku u okularima i svojom postavkom omogućuju 3D predstavu, odnosno vozač dobija predstavu o dubini scene.

BOV OT M-21

BOV OT M-21 je oklopni transporter sa protiv-minskom zaštitom, namenjen za bezbedan prevoz 10 lica po svim tipovima zemljišta i u svim vremenskim i taktičkim uslovima. Reč je o vozilu nastalom obimnom doradom dobro poznatog protovavionskog oruđa BOV-3, a radovi se izvode u Fabrici FAP.

BOV OT M-21
BOV OT M-21 / Izvor: Srbija Danas

Naoružan je daljinski upravljivom borbenom stanicom (DUBS) 12,7mm i poseduje šest bočnih puškarnica za dejstvo streljačkim naoružanjem iz vozila. Poseduje motor Cummins ISB 6.7 EU 3, snage 210 kilovata (285 konjskih snaga). Menjač je Allison 3000, sedmostepeni (6+1), automatik. Pogon vozila je na sva 4 točka (4x4), a moguća je blokada sva 3 diferencijala.

Vozilo poseduje balističku zaštitu koja štiti od projektila kalibra 20 mm sa prednje strane, odnosno 12,7 mm sa bočnih strana vozila.

POLO M-83

Borbeno oklopno vozilo 1 (poznatije kao BOV-1 i POLO M-83) je oklopni automobil namenjen protivoklopnoj borbi. Nastao je na bazi oklopnog vozila BOV, ugradnjom turele sa šest lansera Maljutka. Koristi se u vojsci Srbije, Hrvatske i Crne Gore.

BOV-1 koristi poluaktivno navođenje raketa sa ostatkom borbenog kompleta u samom telu vozila. Turela se automatski navodi iz vozila i ima 4 izbacivača dimnih bombi, ispod glavne turele. Telo je izrađeno od varenog čelika, sa dizel-motorom Deutz F6L413F smeštenim u zadnjem delu vozila. Od dodatnog naoružanja vozilo ima i dva RRB M-80 "Zolja" kao i mitraljez kalibra 7.62 mm sa borbenim kompletom od 1.500 metaka.

BOV ima dugu borbenu upotrebu na prostoru bivše Jugoslavije. Korišćen je u većini sukoba na teritoriji bivše Jugoslavije kako za podršku pešadije tako i u protivoklopnoj borbi. Danas se BOV u Vojsci Srbije koristi u protivoklopnim četama mehanizovanih bataljona.

Polo M-83
Polo M-83 / Izvor: Srbija Danas

MILOŠ M16

BOV M16 Miloš je višenamensko oklopno borbeno vozilo namenjeno izvršavanju različitih zadataka kako vojnih, specijalnih i policijskih snaga, ima pogon na sva četiri točka 4x4. Razvijeno je u kompaniji "Yugoimport SDPR".

U standardnoj verziji borbenog vozila posadu čini osam članova, od kojih su četiri člana smeštena u zadnjem delu vozila sa mogućnošću brzog iskrcavanja ili ukrcavanja kroz zadnju hidraulički pokretanu rampu ili zadnja vrata, dok je za četiri člana posade u prednjem delu obezbeđen ulazak i izlazak iz vozila kroz četvora klasična bočna vrata.

Uz svoju masu od preko 14 tona, instaliran je nezavistan sistem oslanjanja koji omogućava izrazito visok nivo pokretljivosti u svim terenskim i vremenskim uslovima, opremljen je sa pet puškarnica za potrebe ličnog naoružanja članova, zaštićene balističkim staklima.

Miloš
Miloš / Izvor: Srbija Danas

Točkovi su opremljeni gumama produžene mobilnosti sa takozvanim "run-flat" ulošcima. Ukoliko dođe do oštećenja guma, moguće je kretanje vozila brzinom do 50 km/h na ograničenim relacijama. Postoji i mogućnost centralnog upravljanja pritiskom u pneumaticima.

Točkovi sa aluminijumskim naplacima od 20 inča daju vozilu vrlo robustan izgled i doprinose pokretljivosti i prohodnosti po teškim terenima.

Može biti komandno vozilo, vozilo za patrolne zadatke, izviđačke zadatke, za prevoz i podršku jedinica za specijalne operacije, protivgerilsku i protivterorističku borbu, protivoklopnu borbu, kontrolu granica, kontrolu teritorija i druge specifične zadatke.

Vozilo je opremljeno sistemom za klimatizaciju, savremenom komunikacionom opremom, komandno informacionim sistemom kao i kamerama za noćno osmatranje i vožnju. Varijante Miloša su: Komandno vozilo združene taktičke grupe, vozilo za protivoklopnu borbu uz odgovarajući protiv-oklopni sistem, artiljerijsko izviđačko - komandno vozilo, u koje se integriše artiljerijsko elektronski goniometar i drugi optoelektronski sistemi za osmatranje i upravljanje vatrom, vozilo za artiljerijske, združene taktičke grupe i kao sanitetsko vozilo za izvlačenje trupa i ranjenika.

Miloš
Miloš / Izvor: Srbija Danas

Oklopna zaštita je modularnog tipa a konstrukcijom je omogućena brza zamena oštećenih ploča dodatnog oklopa u terenskim uslovima i postizanje različitog nivoa zaštite kombinovanjem balističkih ploča dodatnog oklopa u zavisnosti od njegove namene. Puškarnice su zaštićene balističkim staklom što omogućava neometano osmatranje svim članovima posade u zadnjem delu.

Vozilo je namenjeno za izvršavanje niza taktičkih zadataka i u tom cilju može biti opremljeno različitim vrstama naoružanja i specijalizovane opreme kao što su: DUBS (Daljinski upravljana borbena stanica) sposobna za dejstvo danju i noću i naoružana sa mitraljezom kalibra 12,7 mm, optoelektronski termovizijski, televizijski i radarski sistemi za osmatranje i kontrolu granica montiranim na teleskopskim stubovima različitih visina, razni sistemi protivoklopnih vođenih raketa velikog dometa, bacači granata, razne vrste ručno upravljanih oklopnih turela naoružane mitraljezima, raketni sistemi protiv-vazdušne odbrane.

Takođe je standardno opremljen sa pet puškarnica, za različite vrste ličnog naoružanja posade kao i sa šest bacača dimnih kutija, kalibra 82 mm, smeštenih na krovu vozila.

miloš
miloš / Izvor: Srbija Danas

Novo terensko vozilo

NTV (Novo terensko vozilo) je lako vojno ne/borbeno terensko vozilo 4x4 koje je namenjeno za prevoz ljudstva, transport oruđa i materijala ukupne mase do 1,4 tone, kao i vuču oruđa i priključnih sredstava mase do 1,7 tona. Razvili su ga zajednički preduzeće Zastava TERVO iz Kragujevca i Vojnotehnički institut iz Beograda.

Razvoj vozila Zastava NTV 4x4 započeo je kako bi se u Vojsci Srbije zamenila čitava flota zastarelih vozila, kao što su Pincgauer, koji su nabavljani za potrebe JNA u periodu od 1975. do 1985.godine.

Novo preduzeće "Zastava TERVO" je tokom 2018. godine nastavilo razvoj lakog terenskog vozila baziranog na prototipu vozila koje je nastalo u preduzeću "Zastava kamioni". Izrađena su dva prototipa PT-1 i PT-2, koji su prošli kompletan proces ispitivanja po raznim terenima i poligonima u saradnji sa Vojnotehničkim istitutom (VTI) i Tehničkoopitnim centrom (TOC).

Nova vozila predstavljena su javnosti na Međunarodnom sajmu naoružanja i opreme "Partner 2019". U odnosu na prethodnu seriju prototipa, izvrešen je redizajan prednjeg dela, ugrađen je jači motor, automatski menjač, veći pneumatici i nezavisno vešanje. Zastava NTV usvojena je u naoružanje Vojske Srbije krajem 2019. godine, a prva "nulta serija" zavrešena je početkom 2021. godine.

LAZANSKI

Lazanski je srpsko višenamensko borbeno vozilo pešadije 8×8. Razvijen je u kompaniji "Yugoimport SDPR". Zvanično je predstavljeno na Međunarodnom sajmu naoružanja i vojne opreme "Partner 2021" u Beogradu. Vozilo je nazvano po bivšem srpskom ambasadoru u Ruskoj Federaciji i poznatom vojno-političkom komentatoru Miroslavu Lazanskom.

Vozilo je nastalo kao produkt daljeg razvoja vozila Lazar. Šasija vozila je iz Finske, odnosno fabrike SISU. Glavne razlike u odnosu na Lazara su veća vatrena moć i kvalitetnija oklopna zaštita. Motor koji pokreće ovo vozilo je Caterpillar od 13.000 kubika i 711 konja, menjač je ALLISION šestostepeni, a transmisija je dvostepena. Vozilo poseduje i nazavisno vešanje.

Posadu čine 3 člana, plus 10 vojnika koji se mogu prevesti u desantnom delu vozila. Vojnici se iskrcavaju kroz hidraulički pokretanu rampu. U vozilu su ugrađena moderna sedišta izraelskog proizvođača MOBIUS Protection Systems i vojnici sede okrenuti licem u lice.

Lazanski
Lazanski / Izvor: Srbija Danas

Vozilo je opremljeno najsavremenijim video-sistemom, poseduje šest kamera, tako da je sa svake strane postavljena dnevna i termovizijska kamera. Standardna zaštita vozila sa svih strana odgovora STANAG nivou 4, tj. štiti od projektila kalibra 14,5 mm i može da izdrži 10 kg eksploziva.

Oklop vozila je modularan, pa se tako po potrebi (npr. zbog određene misije) može staviti i dodatni STANAG nivo 6 sa prednje i STANAG nivo 5 sa bočnih strana, pa vozilo može izdržati udare projektila kalibra 30 mm sa prednje, odnosno kalibra 25 mm sa drugih strana. Oklop je uspešno testiran u Izraelu i Nemačkoj. Projektovana cena vozila kreće se od 2 do 2,5 miliona evra. Vozilo je opremljeno ruskom besposadnom daljinski upravljivom kupolom AU-220M "Bajkal".

Lazanski
Lazanski / Izvor: Srbija Danas

Kupola poseduje automatski top kalibra 57 mm i mitraljez 7,62 mm. Borbeni komplet sastoji se od 80 granata za top i 500 metaka za mitraljez. Domet topa je maksimalnih 14 km horizontalno i 7,5 km vertikalno, efektivno probija 100 mm oklopa na udaljenosti od 1 km, odnosno 80 mm na udaljenosti od dva kilometra.

Top se takođe efektivno može upotrebiti i protiv vazdušnih ciljeva, najpre bespilotnih letelica. Varijanta "Bajkala" koja je izabrana za vozilo je lakša u odnosu na druge, pa tako sama kupola ne ulazi u prostor gde je posada. Time se ne smanjuje kapacitet za transport vojnika, ali je borbeni komplet ove lakše varijante kupole smanjen sa 144 na 80 granata, odnosno sa 1.000 na 500 metaka.

U budućnosti se očekuje predstavljanje i varijanti vozila sa drugim tipovima naoružanja koja uključuju i lansere protivoklopnih raketa.